یکی از دوستان جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که دو ماه پیش به قتل رسید، از یک شرکت امنیتی اسرائیلی به دادگاه شکایت کرد. عمر عبدالعزیز که ساکن کانادا است، از کمپانی ان.اس.او به اتهام اینکه نرم‌افزاری در اختیار عربستان سعودی قرار داده که ریاض از طریق آن مکالمات او با خاشقچی را شنود کرده است، به دادگاهی در اسرائیل شکایت کرد. به گزارش نیویرک تایمز، این شکایت توسط یک وکیل عرب اسرائیلی و یک استاد دانشگاه در بریتانیا دنبال می‌شود.

به ادعای آقای عبدالعزیز، جمال خاشقجی در این مکالمات از جمله به برنامه‌ریزی برای تشکیل یک لشگر سایبری برای مقابله با برخی سیاست‌های عربستان سعودی اشاره کرده بود. عمر عبدالعزیز می‌گوید همان افرادی که خاشقجی را به قتل رساندند، بارها او را نیز تحت فشار گذاشته‌اند. وکلای آقای عبدالعزیز گفته‌اند که قصد دارند از جمله این موضوع را در دادگاه مطرح کنند که اطلاعات به دست آمده از این شنودها در تصمیم نهایی مقامات سعودی برای قتل جمال خاشقجی مؤثر بوده است.

جمال خاشقجی دو ماه پیش، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد و هرگز از آن خارج نشد. عربستان سعودی قتل این روزنامه‌نگار توسط افراد خود را پذیرفته و در این زمینه چندین نفر را نیز بازداشت کرده است. اما این اتهام را که ولیعهد آن کشور، محمد بن سلمان در این قتل نقش داشته به شدت رد می‌کند.

کمپانی ان.اس.او در پاسخ به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که نرم‌افزارهای آن کشور تنها برای کمک به دولت‌ها در زمینه مقابله قانونی با تروریسم و جنایت به کار می‌روند. این شرکت اسرائیل نوشته که فروش نرم‌افزار تنها زمانی صورت می‌گیرد که دولت اسرائیل آن را تأیید کند. بر اساس بیانیه کمپانی ان.اس.او، هر گاه این ظن به وجود آید که از نرم‌افزار این شرکت سوءاستفاده شده، این موضوع بررسی می‌شود و در صورت اثبات این موضوع، قرارداد با کشور مزبور تعلیق و یا لغو می‌شود.

این شرکت اسرائیلی پیشتر نیز در معرض انتقاد قرار گرفته بود. از جمله ادوارد اسنودن، افشاگر سوئدی مدعی شده بود که کشورهایی با نظام‌های سرکوبگر از نرم‌افزارهای این شرکت برای شنود مخالفان خود استفاده می‌کنند.