همزمان با اعلام کشورهایی که مشمول معافیت از تحریم نفتی ایران شده اند، ایالات متحده اعلام کرد که این کشورها شش ماه فرصت دارند واردات نفتی خود از ایران را به صفر برسانند. این کشورها ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان هستند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در این زمینه گفت که معافیت موقت هشت کشور از تحریم واردات نفت ایران به منظور کمک به ثبات در بازار نفتی جهان است.

با این حال، این کشورها نمی‌توانند بهای نفت خریداری شده را به دلار پرداخت کنند و باید این بها با ارز دیگری در بانک‌های همان کشورها بماند و جمهوری اسلامی تنها مجاز خواهد بود از این ارز برای خرید کالاهای مجاز، از جمله مواد غذایی و دارویی استفاده کند. وزیر خارجه ایالات متحده شب گذشته نیز در دو مصاحبه با فاکس نیوز و سی‌بی‌اس از این معافیت‌ها دفاع کرد و با اشاره به اینکه این کشورها زمان بیشتری برای قطع کامل خرید نفت از ایران نیاز داشتند، گفت که همین الان هم صادرات نفت جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری سقوط کرده است.

در این میان، ایالات متحده بر این باور است که جمهوری اسلامی تلاش به دور زدن تحریمها خواهد کرد. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته اعلام کرد که با افتخار این تحریمها را خواهد شکست.

بر اساس گزارشها، ایالات متحده از هم اکنون به جمع آوری اطلاعات از آبراه های مهم جهانی در منطقه دریای سرخ و کانال سوئز پرداخته و در زمینه خنثی کردن قاچاق اقلام تحریم شده با مصر نیز تماس برقرار کرده است.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. تحریم‌های آمریکا فروش نفت و نیز بخش بانکی ایران را هدف گرفته است. همچنین، کاخ سفید اعلام کرده که سیصد فرد و نهاد جدید جمهوری اسلامی از جمله ستاد اجرای فرمان امام را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است. ستاد اجرایی فرمان امام بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی ایران است که تحت نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.

در این میان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آماده شدن بسته محرمانه دولت و مجلس برای مدیریت تحریم‌ها خبر داد. سعید باستانی به خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران گفت: کمیسیون صنعت و معدن مجلس با تشکیل ده کارگروه تمام صنایع نفت، آب و برق، پتروشیمی و حتی خودروسازی را بررسی کرده و برنامه‌ریزی لازم را در مورد برخورد با تحریم‌های اعمالی انجام داده است. و افزود: به‌خاطر محرمانه بودن این برنامه‌ها نمی‌توانیم جزئیاتی از آنها را بیان کنیم.

یک نماینده دیگر مجلس نیز تشکیل آنچه کمیته ضد تحریم در فراکسیون های سه گانه پارلمان نامید خبر داد. حسین نقوی حسینی در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: پیش‌نویس طرح تشکیل “کمیته ضد تحریم” در هر سه فراکسیون اصلی مجلس تهیه شده که جزئیات بیشتر آن در آینده اعلام می‌شود. این نماینده مجلس اما مدعی شده و گفت: تجربه چهل ساله اخیر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی نشان داده که تحریم‌های آمریکا تأثیری بر روند پیشرفت کشور ندارد.