بریتانیا، فرانسه، سوئد و اسپانیا نیز خوان گوایدو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناختند. پیشتر وزیر خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان گفته بود که در حال رایزنی با دیگر کشورهای اروپایی در مورد رخدادهای ونزوئلا است. وزیر خارجه فرانسه تأکید کرده بود که خوان گوایدو هم از توانایی برگزاری یک انتخابات آزاد ریاست جمهوری در ونزوئلا برخوردار است و هم مشروعیت لازم برای چنین کاری را دارد.

با به پایان رسیدن مهلت کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای اعلام انتخابات ریاست جمهوری زودرس در ونزوئلا، احتمال داده می‌شود که شماری دیگر از کشورهای اروپایی نیز امروز ریاست جمهوری موقت آقای گوایدو را به رسمیت بشناسند.

خوان گوایدو، رییس پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه دو هفته پیش، در جریان تظاهرات ده‌ها هزار نفری مردم در کاراکاس، خود را رییس جمهوری موقت این کشور خواند. تا کنون ایالات متحده، کانادا، اکثریت کشورهای آمریکای لاتین و نیز شماری از کشورهای اروپایی ریاست جمهوری موقت آقای گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در مصاحبه شب گذشته خود با سی‌بی‌اس گفت که گزینه نظامی نیز در مورد رخدادهای ونزوئلا روی میز است. این در حالی است که نیکلاس مادورو، رییس جمهوریِ به چالش کشیده شده ونزوئلا، هشدار داده که اگر ایالات متحده در این کشور آمریکای لاتین به دخالت نظامی دست بزند، به شرایطی همچون جنگ ویتنام دچار خواهد شد. مادورو در مصاحبه‌ای با یک نشریه اسپانیایی به ترامپ گفته دخالت نظامی در ونزوئلا موجب می‌شود که دستان او به خون آلوده شده و کاخ سفید را با چنین دستان خون‌آلودی ترک کند.

 

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز در ابوظبی با رهبران امارات عربی متحده دیدار کرد. پاپ دیروز وارد امارات شد. این نخستین دیدار یک پاپ از شبه‌جزیره عرب است. او قرار است امشب در یک کنفرانس بین‌الادیان در مسجد شیخ زاید سخنرانی کند. پاپ همچنین قرار است فردا یک مراسم عشا برگزار کند که پیش‌بینی می‌شود بیش از یکصد هزار تن در آن حضور یابند.