وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پومپئو تأکید کرد که واشینگتن همچنان به حفظ امنیت اسرائیل متعهد است. آقای پومپئو این سخنان را عصر دیروز در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بیان کرد. این دو مقام به منظور شرکت در مراسم سوگند ریاست جمهوری ژائیر بولسونارو، رییس جمهوری جدید برزیل به این کشور سفر کرده بودند. این دومین دیدار نتانیاهو و پومپئو در یک ماه گذشته بود و دو موضوع جمهوری اسلامی و سوریه در محور مذاکرات قرار داشتند.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که طرفین در این دیدار راه‌های تقویت همکاری‌های اطلاعاتی و عملیاتی خود را برای مقابله با “تجاوزگری” حکومت ایران در سوریه و منطقه بررسی کرده‌اند. آقای نتانیاهو همچنین از آنچه “حمایت ایالات متحده از اقدامات دفاعی اخیر اسرائیل در برابر سوریه و حزب‌الله” نامید، تشکر کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز پیش از دیدار، با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، گفت: «اقدامات ما جهت مقابله با تخاصم ایران ادامه دارد و تعهد ما به دفاع از اسرائیل، به همان شکل سابق پابرجا است.» آقای پومپئو همچنین عملیات یک ماه اخیر اسرائیل برای نابود کردن تونل‌های تهاجمی حزب‌الله در شمال کشور، موسوم به عملیات “سپر شمالی” را ستود.

رییس رکن اطلاعات ارتش دفاعی اسرائیل، ژنرال تامیر هایمن این هفته گفت که هدف ازعملیات “سپر شمالی” تنها تخریب تونل‌های تهاجمی حزب‌الله نیست؛ بلکه هدف اصلی آن از بین بردن استراتژی تهاجمی این گروه تروریستی برای اشغال مناطق مسکونی شمال اسرائیل است، که این تونل‌ها نیز بخشی از آن بوده‌اند. رییس رکن اطلاعات ارتش دفاعی اسرائیل گفت که در اختیار داشتن این تونل‌ها می‌توانست حزب‌الله را به اشتباه محاسباتی بیاندازد که چنین موضوعی ممکن بود به جنگی تمام‌عیار مبدل گردد.

از آغاز عملیات “سپر شمالی” تا کنون، ارتش اسرائیل دستکم پنج تونل تهاجمی حزب‌الله را کشف کرده است. نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد، یونیفیل، نیز تأیید کرده‌اند که این تونل‌ها با تجاوز به اسرائیل، وارد این کشور شده‌اند. مقامات اسرائیلی می‌گویند حزب‌الله قصد داشت از این تونل‌ها برای اشغال بخش‌هایی از خاک اسرائیل و به گروگان گرفتن هزاران شهروند اسرائیلی استفاده کند.

ژنرال هایمن همچنین هشدار داده که جمهوری اسلامی ممکن است از خاک عراق نیز برای حمله به اسرائیل استفاده کند. رییس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل که روز دوشنبه در تل‌آویو صحبت می‌کرد، گفت که در حال حاضر عراق به شکل روزافزون تحت نفوذ نیروی قدس سپاه پاسداران قرار می‌گیرد و احتمال دارد که رژیم ایران بخواهد همان کاری که در سوریه می‌کند را در عراق نیز انجام دهد. ژنرال هایمن در ادامه تأکید کرد که موضوع نفوذ جمهوری اسلامی در عراق یکی از مسائلی است که اورشلیم در سال جدید میلادی به دقت تحت نظر خواهد داشت.

در روزهای اخیر همچنین اعلام شد که اسرائیل گردانی جدید از نیروهای ذخیره ارتش تشکیل داده که هدف اصلی آن مقابله با حزب‌الله لبنان است. این گردان با نام “دروازه‌های آتش” از جمله مسؤول حفاظت از شهرها و روستاهای شمال اسرائیل در برابر هرگونه رخنه حزب‌الله است. گردان “دروازه‌های آتش” همچنین در کنار دفاع، مسؤولیت اقدامات تهاجمی علیه حزب‌الله را بر عهده دارد.