رسانه‌های آمریکایی می‌گویند وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پومپئو، در تور خاورمیانه‌ای خود که از امروز آغاز خواهد شد، به شدت به جمهوری اسلامی هشدار داده و بر تعهد واشینگتن به حفظ امنیت خاورمیانه تأکید خواهد کرد. آقای پومپئو در اولین مرحله از این سفر به قاهره رفته و در این شهر سخنرانی خواهد کرد. وزیر خارجه ایالات متحده قرار است علاوه بر مصر، از اردن، بحرین، امارات عربی متحده، قطر و عربستان سعودی نیز دیدار کند. گفته شده که آقای پومپئو احتمال دارد توقفی هم در اسرائیل و عراق داشته باشد.

پیش‌بینی شده که سخنرانی آقای پومپئو در قاهره، نقطه مقابل سخنرانی باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا در این شهر باشد. اوباما در نخستین سفر خاورمیانه‌ای خود پس از رسیدن به ریاست جمهوری، سخنرانی‌ای در قاهره ایراد کرد که برخی از کارشناسان، آن را نقطه عطفی در سیاست خاورمیانه‌ای واشینگتن دانسته و می‌گویند یکی از عوامل آغاز انقلاب‌ها در کشورهای عربی بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در آستانه این سفر، در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی.ان.بی.سی که دیشب پخش شد، گفت که تلاش خواهد کرد جبهه‌ای جهانی از کشورهایی تشکیل دهد که خواهان پایان حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم هستند. پومپئو گفت که چنین جبهه‌ای شامل اسرائیل و امیرنشین‌های حوزه خلیج فارس نیز خواهد شد.

موضوع خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز احتمالاً یکی از موضوعات طرح شده در دیدارهای وزیر خارجه ایالات متحده با مقامات کشورهای خاورمیانه خواهد بود. دونالد ترامپ روز گذشته دوباره تأکید کرد که خروج این نیروها به صورت آرام و تدریجی خواهد بود. مایک پومپئو نیز در مصاحبه با سی.ان.بی.سی گفت که این تنها یک تغییر تاکتیکی است و مقابله با داعش و دخالت‌های جمهوری اسلامی در منطقه همچنان ادامه خواهد یافت.

در زمینه سوریه، رؤسای جمهور ایالات متحده و فرانسه شب گذشته تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. طرفین در این مکالمه نسبت به هر گونه استفاده رژیم بشار اسد از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان هشدار دادند.