وزیر دفاع ترکیه، حولوصی آکار می‌گوید که هرگونه عملیات نظامی در شهر ادلب سوریه، برای منطقه “فاجعه‌بار” خواهد بود. خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز به نقل از آقای آکار نوشت که دولت آنکارا در حال همکاری با روسیه و ایران است تا ادلب را به ثبات رسانده و جلوی وقوع یک “تراژدی انسانی” را در آن استان بگیرد.

این اظهارات آقای آکار در حالی است که خبرگزاری رویترز عصر دیروز به نقل از منابع ترکیه‌ای و سوری نوشته بود آنکارا در حال تقویت مواضع نظامی خود درون استان ادلب سوریه است تا بتواند جلوی حمله نظامی نیروهای دولتی سوریه را بگیرد. به گزارش رویترز تقویت نیروها از چند روز پیش، و در پی مخالفت با طرح آتش‌بس ترکیه در این استان آغاز شده است.

به گفته منابع وابسته به مخالفان سوری و منابعی درون دولت ترکیه، آنکارا علاوه بر تقویت دوازده پست نامی خود درون ادلب، در حال تقویت نیروهایش در مرز با سوریه نیز می‌باشد. این تقویت از جمله شامل اعزام نیروهای جدید و نیز ارسال ادوات جنگی بیشتر می‌شود. یک مقام ترکیه‌ای در این زمینه به رویترز گفت که اگر این نیروها آسیب ببینند یا مورد حمله واقع شوند، این موضوع حمله به ترکیه قلمداد شده و واکنش آن کشور را در پی خواهد داشت.

همزمان، ایالات متحده آمریکا، آلمان و فرانسه نیز نسبت به حمله به ادلب هشدار دادند. نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، ضمن اشاره به اینکه دونالد ترامپ در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی به بشار اسد و همپیمانانش هشدار داده گفت: تا کنون دو بار از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اید و واکنش ما را دیده‌اید؛ دوباره ما را امتحان نکنید.

همزمان، وزیر خارجه فرانسه، ژان-ایو لو دریان نیز گفت که بمباران گسترده “غیرنظامیان و بیمارستان‌ها” در ادلب توسط سوریه، روسیه و جمهوری اسلامی می‌تواند مصداق جنایت جنگی باشد. لو دریان این سخنان را امروز در پارلمان فرانسه بیان کرد. به گفته مخالفان و سازمان‌های امدادرسان در سوریه، تا کنون چندین مرکز درمانی تنها در استان ادلب توسط نیروهای دولتی و متحدان بشار اسد هدف قرار گرفته است.

از سوی دیگر، آلمان نیز تهدید کرد که در صورت استفاده دوباره بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان، گزینه نظامی روی میز است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنانی در پارلمان آن کشور گفت که اگر بار دیگر از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه غیرنظامیان در سوریه استفاده شود، آلمان ساکت نخواهد نشست. در حالی که برخی مقامات دولتی کوشیدند این اظهارات را به معنای واکنش سیاسی تعبیر کنند، وزیر دفاع آلمان تأکید کرد که در صورت وقوع چنین سناریویی، گزینه نظامی نیز روی میز خواهد بود.

یک گزارش بازرسان سازمان ملل نشان می‌دهد که نیروهای دولتی سوریه و هم‌پیمانان بشار اسد از آغاز سال جاری میلادی دستکم سه بار از گاز کلر در حملات خود استفاده کرده‌اند. سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که حتی حمله‌ای با تسلیحات متعارف نیز به ادلب که هم‌اکنون سه میلیون تن در آن زندگی می‌کنند، می‌تواند به بزرگترین فاجعه انسانی قرن بیست و یکم تا کنون بیانجامد.