با آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا، سوییفت حساب برخی از بانک‌های ایرانی را معلق کرد.

ساعاتی پس از آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، حسن روحانی خواهان “عملی کردن” شعار مرگ بر آمریکا شد. رییس جمهوری اسلامی که پیش از ظهر امروز در نشستی با مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی صحبت می‌کرد، همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی به توصیف او “با افتخار” تحریم‌ها را دور خواهد زد.

دور دوم تحریم‌های ایالات متحده نیمه‌شب دیشب آغاز شد. این تحریم‌ها فروش نفت و نیز بخش بانکی ایران را هدف گرفته است. دولت آمریکا برنامه این تحریم‌ها را روز جمعه اعلام کرد. بر اساس اعلام واشینگتن، علاوه بر فروش نفت، سامانه سوییفت نیز که تسهیل‌کننده تراکنش‌های بانکی در سطح جهان است مشمول این تحریم‌ها است. همچنین، کاخ سفید اعلام کرده که سیصد فرد و نهاد جدید جمهوری اسلامی از جمله ستاد اجرای فرمان امام را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است. ستاد اجرایی فرمان امام بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی ایران است که تحت نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.

بر اساس اعلام کاخ سفید، هشت کشور به طور موقت از تحریم نفتی جمهوری اسلامی معاف شده‌اند؛ اگرچه این معافیت‌ها محدود بوده و منوط به کاهش معنادار خرید نفت در حال حاضر و تعهد به توقف واردات نفت از ایران در ماه‌های آینده است. همچنین، این کشورها نمی‌توانند بهای نفت خریداری شده را به دلار پرداخت کنند و باید این بها با ارز دیگری در بانک‌های همان کشورها بماند و جمهوری اسلامی تنها مجاز خواهد بود از این ارز برای خرید کالاهای مجاز، از جمله مواد غذایی و دارویی استفاده کند.

این در حالی است که حسن روحانی امروز مدعی شد که همین که آمریکا به چند کشور اجازه داده موقتاً کمی نفت از ایران بخرند، “پیروزی” جمهوری اسلامی است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده شب گذشته در دو مصاحبه با فاکس نیوز و سی‌بی‌اس از این معافیت‌ها دفاع کرد و با اشاره به اینکه این کشورها زمان بیشتری برای قطع کامل خرید نفت از ایران نیاز داشتند، گفت که همین الان هم صادرات نفت جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری سقوط کرده است.

آقای پومپئو، در بخشی از مصاحبه با برنامه “رو در رو با ملت” (Face The Nation) در شبکه سی‌بی‌اس، این تحریم‌ها را موقعیتی برای مردم ایران دانست که بتوانند به تغییراتی که خواهان آن هستند برسند. وزیر خارجه ایالات متحده گفت:  «جهان فهمیده که این تحریم‌ها جدی و مهم است و به مردم ایران این موقعیت را می‌دهد که به تغییراتی که شدیداً خواهان آن هستند دست یابند.» او در پیامی توییتری نیز تأکید کرد که هدف از این تحریم‌ها فقط جمهوری اسلامی است و نه مردم ایران.

این در حالی است که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، امروز در توییتی مدعی شد که هدف این تحریم‌ها تنها “مردم عادی” ایران است. او آمریکا را به “قلدری” متهم کرد و مدعی شد که این اعمال گریبان خود آمریکا را گرفته و آن را منزوی می‌کند.

اما وزیر خارجه ایالات متحده در مصاحبه با سی‌بی‌اس، همچنین گفت که این تحریم‌ها جلوی دسترسی حکومت ایران به پولی را می‌گیرد که این رژیم برای توسعه تروریسم در جهان نیاز دارد.

مایک پومپئو در ادامه با اشاره به انتشار پوستر پرزیدنت ترامپ درباره آغاز تحریم‌ها گفت: «این پوستر پیامی بود به جهانیان در این زمینه که رژیمی تروریستی که با حمایت از حزب‌الله اسرائیل را تهدید می‌کند، برنامه ترور در دانمارک می‌ریزد و از حوثی‌ها برای شلیک موشک به ریاض و دوبی حمایت می‌کند، باید این رفتار را کنار بگذارد.»

ایالات متحده دوازده شرط گذاشته که اگر جمهوری اسلامی به آنها عمل کند تحریم‌ها لغو شده و طرفین می‌توانند به یک قرارداد جدید برسند. همچنین، رییس جمهور ایالات متحده در ماه‌های اخیر برای دیدار با حسن روحانی ابراز آمادگی کرده است.

در همین زمینه، رییس جمهوری اسلامی امروز گفت برای دیدار با دونالد ترامپ مشکلی ندارد؛ منوط به اینکه ایالات متحده به برجام عمل کند. روحانی گفت: «در همین ایامی که نیویورک بودم، رهبران چهار کشور بزرگ واسطه شده بودند که با رییس جمهور فعلی آمریکا ملاقات کنم؛ در حالیکه این موضوع نیاز به واسطه و این‌قدر پیغام ندارد. به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می‌کنیم. و افزود: «ما مشکلی برای حرف زدن نداریم به شرطی که طرف مقابل به عهد و قول خود وفا کند و ارزشی برای آن قائل باشد.»

ناظران می‌گویند اینکه رییس جمهوری اسلامی از امکان دیدار با رییس جمهور آمریکا سخن می‌گوید، خود نشانه عقب‌نشینی است که حتی پیش از آشکار شدن همه آثار تحریم از سوی رژیم تهران انجام شده است. حسن روحانی در زمان باراک اوباما، علیرغم همه امتیازاتی که او به جمهوری اسلامی داد و حتی به حسن روحانی تلفن زد، حاضر به دیدار با او نشده بود.

حسن روحانی در بخش دیگری از اظهارات امروز خود نیز معترضان به حکومت در دی ماه سال گذشته را متهم کرد که کاخ سفید را ترغیب به بازگرداندن تحریم‌ها کرده‌اند. او همچنین شرایط امروز ایران را “شرایط جنگی” توصیف کرده و گفت در جنگ روز تعطیل و غیرتعطیل معنا ندارد.