در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره نماینده بعدی ایالات متحده در سازمان ملل نشان می‌دهد که احتمال دارد فردی با مواضع تندتر در برابر جمهوری اسلامی جانشین نیکی هیلی شود، مقامات حکومت ایران از کنار رفتن خانم هیلی ابراز خرسندی کردند. همزمان، مقامات در اسرائیل و نیز سفرای کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد، از نیکی هیلی تقدیر و از کناره‌گیری او ابراز تأسف کردند. نیکی هیلی عصر دیروز اعلام کرد که از مقام خود به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد کناره‌گیری می‌کند. او در استعفانامه‌اش دلیل کناره‌گیری خود را ورود به بخش خصوصی اعلام کرده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده گفته که پنج نامزد برای جانشینی خانم هیلی در نظر دارد. در حالی که پیشتر از احتمال انتصاب ایوانکا ترامپ، دختر رییس جمهور آمریکا به این پست گزارش‌هایی منتشر شده بود، آقای ترامپ دیشب گفت اگرچه دخترش را گزینه بسیار مناسبی می‌داند، اما اگر او را به این پست منصوب کند به خویشاوندسالاری متهم خواهد شد. ایوانکا ترامپ نیز خود در توییتی این گمانه‌زنی‌ها را تکذیب کرد.

دونالد ترامپ که در هواپیمای ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده، ارفورس وان صحبت می‌کرد، گفت که دو گزینه اصلی، از میان پنج گزینه نهایی برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، یکی دینا پاول است و دیگری ریچارد گرنل. دینا پاول پیشتر از مشاوران کاخ سفید بوده است. او مسیحی قبطی و متولد مصر است و به ویژه در امور خاورمیانه تخصص دارد.

ریچارد گرنل نیز هم‌اکنون سفیر ایالات متحده در آلمان است. او یکی از باسابقه‌ترین دیپلمات‌های آمریکایی است. آقای گرنل از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی است و در ماه‌های اخیر جلسات متعددی با کمپانی‌های آلمانی داشته و کوشیده آنها را متقاعد کند که با جمهوری اسلامی داد و ستد نکنند. پرزیدنت ترامپ گفته که به دلیل عملکرد عالی آقای گرنل در آلمان، ترجیح می‌دهد او در برلین بماند.

اما در حالی که امکان دارد جانشین خانم هیلی موضعی حتی شدیدتر از او نسبت به جمهوری اسلامی داشته باشد، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل شب گذشته از استعفای نیکی هیلی استقبال کرد. غلامعلی خوشرو، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل سیاست‌های ایالات متحده و اقدامات خانم هیلی را عامل به گفته او “انزوای بین‌المللی” آمریکا خواند.

در حمله‌ای به مراتب شدیدتر، رییس دفتر رسانه‌ای نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، علیرضا میریوسفی، رفتار و بیانیه‌های خانم هیلی را “جاهلانه” خواند و او را “مشکلی جدی” برای سازمان ملل توصیف کرد. میریوسفی در توییتی نوشت: «دیگر کلانتری جدیدی در شهر نیست.» اشاره این مقام جمهوری اسلامی به اظهارات سال گذشته نیکی هیلی است. سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، سال گذشته در نشست ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا – اسرائیل، با اشاره به مسائل مرتبط با ایران و اسرائیل گفته بود: به آنهایی که می‌گویند نمی‌توان در سازمان ملل کاری انجام داد می‌گویم که کلانتری جدیدی در شهر است.

اما بر خلاف استقبال جمهوری اسلامی، دیگر دیپلمات‌های مستقر در سازمان ملل متحد از این کناره‌گیری ابراز تأسف کردند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از نیکی هیلی تقدیر کرد و سخنگوی آقای گوترش گفت که او و خانم هیلی “همکاری فوق‌العاده” و “روابط کاری بسیار سازنده و مستحکمی” با یکدیگر داشتند.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل، کارن پیرس نیز گفت که از اینکه نیکی هیلی کناره‌گیری کرده است بسیار افسوس می‌خورد.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، فرانسوا دلاتره هم ضمن تقدیر از نیکی هیلی، گفت که او یکی از “با استعدادترین” مقامات آمریکایی است که در طول مدت فعالیت خود دیده است.

حتی سفیر روسیه نیز استعفای خانم هیلی را شوکه‌کننده خواند.

استعفای نیکی هیلی از نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل دیروز نخست در رسانه‌ها مطرح شد. ساعتی بعد، این استعفا در نشستی خبری با حضور پرزیدنت دونالد ترامپ و خانم هیلی در اتاق بیضی کاخ سفید رسماً اعلام شد.

نیکی هیلی در این کنفرانس خبری گفت در هشت سال گذشته هر آنچه را که در توان داشته انجام داده و حال وقت آن رسیده که فرصت را در اختیار دیگران بگذارد. دونالد ترامپ نیز ضمن تقدیر از نیکی هیلی، گفت که همچنان با او در ارتباط خواهد بود و ابراز امیدواری کرد که روزی به دولت بازگردد.

نیکی هیلی تا پایان سال جاری میلادی، دو ماه و نیم دیگر همچنان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل باقی خواهد ماند. برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده بودند که او بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا رقیب دونالد ترامپ در حزب جمهوری‌خواه شود ولی خانم هیلی این احتمال را رد کرد.