واشینگتن گزارش یک تلویزیون اسرائیلی را درباره طرح صلح دونالد ترامپ برای مناقشه اسرائیلی – فلسطینی “غیر دقیق” توصیف کرد. همزمان، احزاب راستگرای اسرائیل و نیز تشکیلات خودگردان فلسطینی گفتند که در صورت صحت این گزارش، با چنین طرحی مخالفت خواهند کرد.

تلویزیون کانال سیزده اسرائیل شب گذشته گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، رییس جمهور ایالات متحده، در طرح صلح خود، خواهان تشکیل یک کشور فلسطینی در حدود نود درصد از کرانه باختری رود اردن و نیز بخش عمده‌ای از محلات عرب‌نشین شرق اورشلیم شده است. بر اساس این گزارش، اگرچه بخش‌ عمده‌ای از شرق اورشلیم در این طرح صلح جزء خاک کشور فلسطینی خواهد شد و پایتخت آن کشور در آن منطقه قرار خواهد گرفت، اما شهر قدیمی اورشلیم که اماکن مقدسی همچون تپه معبد یا حرم شریف، دیوار ندبه، مساجد الاقصی و قبه الصخره و نیز کلیسای مقبره مقدس یا قیامت در آن قرار دارند، تحت حاکمیت اسرائیل باقی خواهد ماند. البته در این طرح پیش‌بینی شده که این منطقه به صورت مشترک توسط اسرائیل، کشور فلسطینی و اردن اداره شود.

ساعتی پس از پخش این گزارش، جیسن گرین‌بلات، نماینده ویژه کاخ سفید در خاورمیانه، آن را “غیر دقیق” خواند. گرین‌بلات در توییتی نوشت که «گمانه‌زنی درباره محتوای نقشه صلح آمریکا مفید نیست.» این مقام ارشد آمریکایی سپس افزود که در حال حاضر تنها “شمار بسیار کمی از افراد روی زمین” از محتوای این نقشه اطلاع دارند. تلویزیون اسرائیلی کانال سیزده گزارش خود را بر اساس گفته‌های یک مقام ارشد آمریکایی تنظیم کرده بود. آقای گرین‌بلات سپس آنچه را انتشار گزارش‌های “نادرست، جانب‌دارانه و تحریف‌شده” در رسانه‌ها خواند اقدامی “غیر مسؤولانه و مضر برای روند صلح” توصیف کرد.

انتشار این گزارش با واکنش سیاستمداران راستگرا در اسرائیل و نیز فلسطینیان روبرو شد. دقایقی پس از پخش گزارش، حزب “راست نوین” به رهبری نفتالی بنت و آیلت شاکد اعلام کرد که در ائتلافی که با چنین طرحی موافقت کند شرکت نخواهد کرد. این حزب در بیانیه خود تأکید کرده که هرگز عضو دولتی نخواهد بود که با تقسیم اورشلیم یا تشکیل یک کشور فلسطینی موافقت کند.

در رام‌الله نیز، نبیل ابو ردینه، سخنگوی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که با هر طرحی که مرزهای کشور آینده فلسطینی در آن مطابق با مرزهای پیش از جنگ شش روزه سال هزار و نهصد و شصت و هفت نباشد، مخالفت خواهد کرد. پیش از آن جنگ، مناطق مقدس اورشلیم نیز تحت کنترل اردن هاشمی بود. این مقام فلسطینی گفت: «شایعات و اخبار درز کرده درباره معامله قرن، در کنار تلاشِ ادامه‌دار برای یافتن کشورهایی در منطقه و جهان که با این طرح همراهی کنند، محکوم به شکست بوده و به در بسته خواهند خورد.»

پیشتر نیز گزارش‌هایی درباره محتوای طرح صلح دونالد ترامپ برای مناقشه اسرائیلی – فلسطینی منتشر شده بود. کاخ سفید اعلام کرده که این طرح، موسوم به “معامله قرن” را پس از انتخابات اسرائیل که قرار است روز بیستم فروردین برگزار شود آشکار خواهد کرد.