جَرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ در امور خاورمیانه قصد دارد هفته آینده، در جریان نشست لهستان، برنامه خود را برای صلح اسرائیلی – فلسطینی با وزرای خارجه کشورهای مختلف در میان بگذارد. رسانه‌های اسرائیلی این خبر را شب گذشته به نقل از مقامات آمریکایی منتشر کردند. بر اساس این گزارش‌ها، آقای کوشنر همچنین در حاشیه این کنفرانس در یک جلسه پرسش و پاسخ با حضور وزیر خارجه پیشین نروژ شرکت خواهد کرد و به سؤالات درباره طرح صلح کاخ سفید برای مناقشه اسرائیلی – فلسطینی پاسخ خواهد داد.

مقامات آمریکایی تا کنون اطلاعات چندانی درباره این طرح منتشر نکرده‌اند. اما تلویزیون کانال سیزده اسرائیل ماه گذشته گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، رییس جمهور ایالات متحده، در طرح صلح خود، خواهان تشکیل یک کشور فلسطینی در حدود نود درصد از کرانه باختری رود اردن و نیز بخش عمده‌ای از محلات عرب‌نشین شرق اورشلیم شده است.

بر اساس این گزارش، اگرچه بخش‌ عمده‌ای از شرق اورشلیم در این طرح صلح جزء خاک کشور فلسطینی خواهد شد و پایتخت آن کشور در آن منطقه قرار خواهد گرفت، اما شهر قدیمی اورشلیم که اماکن مقدسی همچون تپه معبد یا حرم شریف، دیوار ندبه، مساجد الاقصی و قبه الصخره و نیز کلیسای مقبره مقدس یا قیامت در آن قرار دارند، تحت حاکمیت اسرائیل باقی خواهد ماند. البته در این طرح پیش‌بینی شده که این منطقه به صورت مشترک توسط اسرائیل، کشور فلسطینی و اردن اداره شود.

مقامات آمریکایی در آن زمان این گزارش را رد کردند و سیاستمداران راستگرای اسرائیلی و نیز فلسطینی‌ها گفتند که چنین طرحی را نخواهند پذیرفت. مقامات آمریکایی گفته‌اند که طرح صلح خود را پس از انتخابات کنست، پارلمان اسرائیل اعلام خواهند کرد. انتخابات اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود.