ژنرال عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر در هشداری غیرمستقیم به رژیم ایران، گفت هر کس که امیرنشین‌های جنوب خلیج فارس را تهدید کند، با ارتش مصر روبرو است. او همچنین در رابطه با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، بدون اشاره مستقیم، تنها گفت که هرگونه بی‌ثباتی در منطقه، همه کشورهای خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به نوشته روزنامه یوم‌السابع که نزدیک به دولت قاهره است، آقای سیسی این سخنان را در یک سخنرانی در میان گروهی از جوانان بیان کرده است. رییس جمهوری مصر در این سخنرانی در بندر شرم‌الشیخ در ساحل دریای سرخ، گفت: «اعراب باید آگاه باشند که در منطقه چه می‌گذرد.» و افزود: «ما با تمام وجود در کنار برادرانمان در خلیج فارس می‌ایستیم و اگر امنیت خلیج فارس مستقیماً توسط هر کسی تهدید شود، مردم مصر، حتی پیش از رهبرانشان، برای دفاع از برادران خود بسیج خواهند شد.»

مصر به همراه عربستان و امارات عربی متحده سال پیش بر سر تشکیل نیرویی چند‌ملیتی که یکی از اهداف آن مبارزه با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه است توافق کردند. این نخستین بار در سال‌های اخیر است که رییس جمهوری مصر این‌چنین غیرمستقیم جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.

روابط تهران و قاهره از حدود چهل سال پیش قطع شده است. انقلابیون در ایران در زمان روی کار آمدن، انور سادات را به دلیل پیمان صلح با اسرائیل “خائن” خطاب کردند و سپس، این واقعیت که محمدرضا شاه روزهای آخر عمرش را در مصر و در کنار سادات گذراند، موجب خشم بیشتر جمهوری اسلامی شد. پس از ترور پرزیدنت سادات توسط گروه جهاد اسلامی، حکومت ایران نام خالد اسلامبولی، قاتل رییس جمهوری مصر را بر روی خیابان وزرا در تهران گذاشت. رهبران جهاد اسلامی چند سال بعد ستون فقرات القاعده را تشکیل دادند.

این هشدار از سوی ژنرال سیسی در حالی داده می‌شود که علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته بار دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را تهدید کرد. لاریجانی کشورهایی در منطقه را متهم کرد که پس از امضای قرارداد اتمی علیه جمهوری اسلامی “دسیسه” کرده‌اند و گفت بعداً “به حساب آنها” می‌رسیم. عربستان و برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه از مخالفان برجام بودند.