محمدجواد ظریف ایالات متحده را از دخالت در امور سوریه منع کرد. وزیر خارجه جمهوری اسلامی امروز در اشاره به توییت اخیر دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده گفت: «آقای ترامپ باید کنار بایستد و به کسانی که در سوریه با تروریسم مقابله کردند، اجازه بدهد تا کار خود را انجام دهند.»

پرزیدنت ترامپ روز گذشته در توییتی به بشار اسد، که او را “رییس جمهور” خواند، توصیه کرد که از “حمله بی‌محابا” به ادلب خودداری کند. این نخستین بار در سال‌های اخیر است که رییس جمهور ایالات متحده از پیامی، از بشار اسد به عنوان رییس جمهور یاد می‌کند. ترامپ در ادامه این توییت نوشت که اگر ایران و روسیه نیز در این به توصیف او “تراژدی انسانی بالقوه” مشارکت کنند، مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند. به گفته رییس جمهور ایالات متحده، حمله به ادلب می‌تواند صدها هزار کشته بر جای بگذارد.

کاخ سفید واشینگتن نیز درباره حمله به ادلب هشدار داده است. کاخ سفید در بیانیه‌ای هشدار داد که اگر در حمله به آخرین استانی که کنترل آن به طور کامل در دست مخالفان است، دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، ایالات متحده واکنشی سریع نشان خواهد داد.

به غیر از ایالات متحده، دولت ترکیه و سازمان‌های بین‌المللی نیز از سرنوشت ادلب ابراز نگرانی کرده‌اند. به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه هشدار داده که حمله به ادلب به یک “کشتار گسترده” منجر خواهد شد. او این سخنان را عصر دیروز در مسیر بازگشت از قرقیزستان بیان کرد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز از سرنوشت غیرنظامیان ساکن ادلب ابراز نگرانی کرده است. این سازمان بین‌المللی خواهان آن شده که در هر عملیاتی، از غیرنظامیان محافظت شود.

این ابراز نگرانی‌ها در حالی است که محمدجواد ظریف دیروز به تلویزیون دولتی ایران گفته بود که جمهوری اسلامی می‌کوشد با کمترین هزینه انسانی افرادی که او آنها را “تروریست” خواند از ادلب اخراج کند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی اوضاع ادلب را “حساس” توصیف کرد.

به رغم این ابراز نگرانی‌ها، بمباران ادلب ادامه دارد. در جدیدترین مورد، یکی از پایگاه‌های مخالفان مسلح در جسرالشغور هدف حمله هوایی قرار گرفت. به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، در این حمله سیزده غیرنظامی کشته شده‌اند.

این هفته قرار است دو نشست مهم درباره سوریه برگزار شود. هر دوی این نشست‌ها روز جمعه تشکیل می‌شود – یکی در تهران و دیگری در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک. در نشست تهران، قرار است که رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه به عنوان بازیگران عمده تحولات هفت سال گذشته در سوریه، درباره آینده آن کشور بحث کنند. در همین روز، قرار است در آن سوی زمین، در نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز نشستی درباره سوریه داشته باشد. در سال‌هایی که از ناآرامی‌ها در سوریه می‌گذرد، دولت روسیه به عنوان حامی بشار اسد، هر گونه قطعنامه‌ای علیه رژیم سوریه را وتو کرده است.