سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، بهرام قاسمی، بیانیه روز گذشته کاخ سفید درباره حمله گروه‌های نیابتی ایران به منافع آمریکا در عراق را “حیرت‌انگیز، تحریک‌آمیز و غیرمسؤولانه” خواند. قاسمی صدور این بیانیه را “فرافکنانه” و “نوعی فرار به جلو” برای شانه خالی کردن “از بار مسؤولیت” حمله به اماکن دیپلماتیک دیگر نامید.

ایالات متحده شب گذشته هشدار داد که به هرگونه اقدام گروه‌های دست‌نشانده جمهوری اسلامی در عراق علیه منافع آمریکا واکنشی “سریع و قاطع” نشان خواهد داد. سخنگوی کاخ سفید با اشاره به حملات اخیر به سفارت آمریکا در بغداد و نیز کنسولگری آن کشور در بصره، جمهوری اسلامی را متهم به نقش داشتن در این حملات کرد. در بیانیه کاخ سفید نوشته شده است که جمهوری اسلامی “برای متوقف کردن حملات نائبان خود در عراق که از آنها بصورت مالی و تسلیحاتی و یا آموزشی حمایت می‌کند، هیچ اقدامی انجام نداده است.”

روز جمعه سه خمپاره به منطقه سبز بغداد که محل استقرار برخی از ادارات مهم دولتی و نیز سفارت‌خانه‌های خارجی است برخورد کرد. این نخستین حمله از این دست به این منطقه در سال‌های اخیر بود. همزمان، کنسولگری ایالات متحده در بصره نیز که نزدیک فرودگاه آن شهر است، هدف چندین راکت قرار گرفت. هیچ کدام از این حملات تلفات جانی یا خسارت مالی بر جای نگذاشته‌اند.

در هفته‌های اخیر شهر بصره شاهد اعتراضات شدید مردم به دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور عراق و نیز مشکلات اقتصادی و کمبود آب و برق بوده است. در جریان این اعتراضات، نه تنها شعارهای ضد جمهوری اسلامی سر داده شده، بلکه کنسولگری ایران در آن شهر نیز به آتش کشیده شد. ناظران می‌گویند اینکه در شهر شیعه‌نشین بصره که زمانی جمهوری اسلامی آن را تسخیر شده فرض می‌کرد، اینگونه به رژیم ایران حمله می‌شود، نشان‌دهنده شکست سیاست‌های تهران در عرصه عمومی در عراق است.

در واکنش به این اعتراض‌ها، مقامات جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آنها در عراق، معترضان را دست‌نشانده آمریکا و عربستان نامیدند. نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق معترضان را “توطئه‌گر” نامیده و مدعی شدند که آمریکا و انگلیس قصد دارند اوضاع عراق را به هم بریزند. حشد شعبی و دیگر نیروهای هم‌پیمان جمهوری اسلامی در عراق از سویی گفتند آماده برخورد با معترضان هستند و از سوی دیگر بریتانیا و ایالات متحده را تهدید کردند. این گروه‌ها تهدید کردند که نیروهای بریتانیایی و آمریکایی را در هر کجا که ببینند، به هر شکلی که صلاح بدانند، هدف حمله قرار خواهند داد.