فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، ضمن افتخار به حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان ایران در خاک عراق، این حمله را “پیامی به ابرقدرت‌ها” نامید. جعفری که در حاشیه مراسم بزرگداشت یکصد و سی پنج تن از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق که اخیراً اجسادشان پیدا شده صحبت می‌کرد، در این زمینه تهدید کرده و گفت:« امروز برخورداری ما از انبوه موشک های با برد دو هزار کیلومتری نقطه زن، توان بی‌نظیری را به جمهوری اسلامی ایران داده است.»

برنامه موشکی جمهوری اسلامی و تهدید مداوم رژیم به استفاده از این موشک‌ها برای نابود کردن اسرائیل و یا حمله به منافع ایالات متحده و غرب در منطقه، یکی از دلایلی است که دونالد ترامپ برای خروج خود از برجام ذکر کرده است. در همین زمینه، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تأکید کرد که فشار بر رژیم ایران تا زمانی ادامه خواهد یافت که دست از برنامه موشکی‌اش بکشد.

نیکی هیلی که در گفت و گویی با فاکس نیوز می‌گوید: «ایران درد را احساس می‌کند؛ ضعیف شده است؛ و ما آنها را تا جایی تحت فشار می‌گذاریم که ناچار شوند به موضوع موشک‌های بالیستیک و حمایت‌شان از تروریسم رسیدگی کنند.»

خانم هیلی همچنین درباره سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفت که نقش ایران در سوریه “کاملاً مخرب” است و جمهوری اسلامی می‌کوشد که تهدیدی برای اسرائیل باشد و در سراسر خاورمیانه جنگ نیابتی راه می‌اندازد.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد بود که در ادامه تأکید کرد این‌ها دلایلی بود که موجب شد واشینگتن از قرارداد اتمی با ایران خارج شود. او تأکید کرد که کاسه صبر ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی در حال لبریز شدن است و واشینگتن دیگر به دیکتاتورهایی که مرگ بر آمریکا می‌گویند پول نمی‌دهد.

نیکی هیلی سپس به اعتراضات سراسری در ایران اشاره کرد و گفت که ایالات متحده تمرکز خود را بر روی مردم ایران قرار داده است.

در بخش دیگری از این مصاحبه نیز به برخی تلاش‌های مقامات دولت پیشین آمریکا برای حفظ برجام اشاره شد.

در زمینه همین تلاش‌ها، جان کری، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، در برنامه‌ای رادیویی اعتراف کرد که در دو سال گذشته، چندین بار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف دیدار کرده است. آقای کری تأیید کرد که این دیدارهای دیپلماتیک بدون اجازه دولت کنونی ایالات متحده انجام شده است.

وزیر خارجه پیشین ایالات متحده گفت که دلیل دیدارهای او با ظریف این بوده که ببیند چگونه می‌توان جلوی از هم پاشیدن برجام را گرفت.

جان کری دولت کنونی ایالات متحده را متهم کرد که کاملاً بر براندازی جمهوری اسلامی تأکید دارد و آن را دنبال می‌کند و هشدار داد که واشینگتن در این زمینه گذشته روشنی ندارد. این در حالی است که در ماه‌های اخیر مقامات آمریکایی، از جمله وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی، بارها تأکید کرده‌اند که ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم ایران نیست و تنها خواهان تغییر رفتار آن است.