Italian Prime Minister Giuseppe Conte speaks during a news conference with President Donald Trump in the East Room of the White House, Monday, July 30, 2018, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

نخست‌وزیر ایتالیا، جوزپه کونته، می‌گوید که این کشور آماده است در صورت بی‌نتیجه بودن برجام، موضعی سخت‌تر علیه جمهوری اسلامی بگیرد. کونته روز گذشته اعلام کرد که این موضوع را به رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ نیز گفته است. هرچند که نخست‌وزیر ایتالیا در ادامه تأکید کرد که در حال حاضر رُم آماده است هر گونه تأثیر منفی تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را دفع کند.

همزمان، خبرگزاری رویترز گزارش داد که از سر گیری تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، حتی موجب شده که صدور گاو از فرانسه به ایران متوقف شود. به گزارش رویترز، اگرچه این تحریم‌ها بخش کشاورزی و خوراک را شامل نمی‌شود، شرکتی فرانسوی که قرار بود سالانه بیست هزار رأس گاو زنده از نژاد شاروله را از منطقه نورماندی به ایران صادر کند، برای اینکه ریسک درگیر شدن با تحریم‌های ایالات متحده را نپذیرد، این قرارداد را متوقف کرده است.

رویترز همچنین در گزارشی دیگر، فهرستی از واکنش برخی کشورهای اروپایی به این تحریم‌ها را جمع‌آوری کرده است. در این گزارش دیده می‌شود که شرکت‌هایی مانند توتال، پژو – سیتروئن و رنو در فرانسه، هالدور توپسو در دانمارک و دایملر در آلمان، همگی یا داد و ستد با ایران را متوقف کرده‌اند و یا آن را به حالت تعلیق درآورده‌اند. این در حالی است که رهبران سیاسی اروپا می‌گویند قصد دارند برجام را حفظ کنند و اتحادیه اروپا حتی تهدید کرده که هر شرکت اروپایی که در هماهنگی با تحریم‌های آمریکا از بازار ایران خارج شود، از سوی اتحادیه اروپا تحریم خواهد شد.

در این میان، چین و ترکیه گفته‌اند که علیرغم هشدار ایالات متحده، به داد و ستد با ایران ادامه خواهند داد. وزارت خارجه چین دیروز در بیانیه‌ای گفت که مبادلاتش با ایران قانونی است و ادامه خواهد داشت. چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و روزانه ششصد و پنجاه هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند.

وزیر انرژی ترکیه نیز گفته است که کشورش به خرید گاز از ایران بر اساس قرارداد دو کشور ادامه خواهد داد. این در حالی است که در ماه‌های اخیر پالایشگاه‌های اصلی ترکیه میزان واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند. تحریم صادرات نفت ایران از حدود سه ماه دیگر آغاز می‌شود. واشینگتن اعلام کرده که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند هرچند که صدور مجوزهای استثنایی برای خرید نفت ایران توسط برخی کشورها به صورت محدود را رد نکرده است.