مقامات بلندپایه ترکیه و ایالات متحده خواستار ارائه شواهد قطعی از سوی عربستان سعودی در زمینه ناپدید شدن روزنامه نگار عربستانی منتقد ریاض شدند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده شب گذشته از عربستان خواست در این باره «به شکل شفاف» تحقیق کند. وی افزود که مقامات وزارت خارجه آمریکا در این باره با مقامات عربستانی گفتگو کرده اند.

رئیس جمهوری ترکیه نیز خواهان ارائه پاسخ قانع کننده از سوی مقامات عربستانی در این زمینه شد. رجب طیب اردوغان شب گذشته اظهار داشت: این که مقامات عربستانی میگوید جمال خاشقجی از کنسولگری آن کشور خارج شده کافی نیست و باید ثابت شود که این روزنامه نگار صحیح و سالم از کنسولگری عربستان در استانبول خارج شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات ترکیه مدعی شده بود که جمال خاشقجی، در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده و سپس جسد او به بیرون منتقل شده است. این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان که در سال‌های اخیر در ایالات متحده زندگی می‌کرد، هفته گذشته، زمانی که برای کارهای کنسولی به کنسولگری عربستان در استانبول رفت ناپدید شد. در صورتی که ثابت شود این روزنامه‌نگار سعودی درون کنسولگری به قتل رسیده است، این موضوع می‌تواند روابط آنکارا – ریاض را که هم‌اکنون نیز چندان گرم نیست، دچار تنشی دیگر کند.

در این میان، روزنامه ترکیه ای صباح روز گذشته خبر داد که آن کشور تحقیقات خود در زمینه ناپدید شدن جمال خاشقچی را بر دو خودرو کنسولگری عربستان متمرکز کرده است به ظن این که جسد این روزنامه نگار عربستانی را پس از به قتل رسیدن درون کنسولگری به بیرون از آن منتقل کرده اند. این دو خودرو دارای پلاک سیاسی هستند و به خاطر مصونیت دیپلماتیک، پلیس ترکیه امکان در حال حاضر امکان بازرسی آنها را ندارد.