علیرغم فشار کنگره، قرارداد پانزده میلیارد دلاری فروش دفاع ضدموشکی ایالات متحده به عربستان سعودی نهایی شد. مذاکرات فروش سامانه موشکی “تاد”، ساخت لاکهید مارتین، به عربستان در سال دو هزار و شانزده آغاز شد و سال گذشته به تصویب کنگره ایالات متحده رسید. یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت که فروش سامانه تاد به عربستان سعودی ثبات و امنیت بلندمدت این کشور و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را که با تهدید موشکی روزافزون جمهوری اسلامی و گروه‌های افراطی مورد حمایت تهران روبرو هستند، تقویت می‌کند.

خبر نهایی شدن این قرارداد در حالی اعلام شد که کنگره آمریکا روز گذشته بر تلاش خود جهت محدود کردن حمایت نظامی ایالات متحده از عربستان در جنگ یمن افزود. شصت و سه سناتور آمریکایی روز گذشته به طرحی رأی دادند که بر اساس آن، محدود کردن کمک نظامی آمریکا با ریاض در جنگ یمن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. سی و هفت سناتور نیز به این طرح رأی مخالف دادند.

این طرح با واکنش کاخ سفید روبرو شد. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به تلاش واشینگتن برای آوردن طرفین جنگ یمن پای میز مذاکره، گفت به نظر او و جیمز متیس، وزیر دفاع، این اقدام کنگره تلاش‌های دولت را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود: «این کار حوثی‌ها و ایرانی‌ها را تشویق می‌کند و تفاهم شکننده برای حضور همه طرفین بر سر میز مذاکرات در سوئد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.» پومپئو همچنین به سناتورهای آمریکایی هشدار داد که تنزل در روابط واشینگتن با ریاض در شرایط کنونی، برای امنیت ملی آمریکا و متحدانش زیانبار است؛ به ویژه اینکه به گفته او، عربستان “وزنه‌ای متعادل‌کننده” در برابر رژیم ایران است.

انتقادها علیه عربستان سعودی و به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری آن کشور در استانبول شدت گرفت. در حالی که رسانه‌ها می‌گویند سی‌آی‌ای به این نتیجه قطعی رسیده که بن سلمان در این قتل نقش مستقیم داشته، مقامات دولتی در آمریکا این گزارش را رد می‌کنند. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در همین زمینه گفت: «ما هیچ دلیل قطعی نداریم که نشان دهد بن سلمان در این قتل نقش داشته است.»

مقامات دولتی در آمریکا در روزهای اخیر بارها تأکید کرده‌اند که ریاض وزنه‌ای مهم در برابر تهران است و ایالات متحده نمی‌تواند روابط خود را با عربستان سعودی تخریب کند. در همین زمینه، وزیر خارجه ایالات متحده مقاله‌ای نیز در روزنامه وال استریت جورنال نوشته است. پومپئو در این مقاله که دو روز پیش منتشر شد، از جمله به شدت به این موضوع تاخته که چرا آنهایی که خواهان تنبیه عربستان سعودی به دلیل قتل یک روزنامه‌نگار هستند، از به گفته او، انتقال میلیاردها دلار با چمدان برای رژیم ایران دفاع کردند؟ وزیر خارجه ایالات متحده پرسید: وقتی اوباما با چمدان پول به ملاها می‌داد تا هزینه تروریسم کنند این مدعیان حقوق بشر کجا بودند؟

پومپئو در بخشی از این مقاله نوشت: «آیا تصادفی است که افرادی که قتل خاشقجی را چماقی علیه سیاست ترامپ در مورد عربستان سعودی کرده اند همان‌هایی هستند که از سیاست اوباما در ایجاد روابط حسنه با ایران دفاع می کردند؟ روابط خوب با رژیمی که هزاران نفر، از جمله صدها آمریکایی را کشته و به مردم خودش هم رحم نمی‌کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه به حوثی‌ها در یمن اشاره کرد و نوشت: «تهران در حال ایجاد یک نهاد شبیه حزب‌الله لبنان در شبه جزیره عرب است. رژیم ایران هیچ علاقه‌ای به یک راه حل سیاسی برای مناقشه یمن نشان نداده است. آن‌ها هیچ تمایلی به کاستن از رنج یمنی‌ها ندارند. ملاها حتی به فکر مردم عادی ایران هم نیستند.»

مایک پومپئو سپس با اشاره به افزایش کمک‌های ایالات متحده به مردم یمن، گفت: عربستان سعودی هم تا کنون میلیاردها دلار برای کم کردن رنج یمنی‌ها هزینه کرده است؛ اما جمهوری اسلامی هیچ پولی در این راه خرج نکرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده سپس به سیاست خارجی جمهوری اسلامی پرداخت. پومپئو نوشت هدف جمهوری اسلامی صدور انقلاب تا دمشق و نابودی اسرائیل است و در این راه هر کسی با آن مخالفت کند سرکوب خواهد شد. به نوشته وزیر خارجه ایالات متحده، هر عملی که به تقویت جمهوری بیانجامد، نهایتاً به تشدید کشتار و تخریب در خاورمیانه منجر خواهد شد.

در این میان، سازمان‌های اطلاعاتی غربی می‌گویند با بررسی پهپادهای مورد استفاده حوثی‌ها در یمن، متوجه شده‌اند که جمهوری اسلامی در زمینه ساخت پهپاد پیشرفت کرده است. به گفته دیپلمات‌های آمریکایی، هم‌اکنون واشینگتن و ریاض در حال مذاکره در زمینه چگونگی مقابله با این پهپادها هستند. عربستان، آمریکا و نیز سازمان ملل جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که موشک و تسهیلات دیگر در اختیار شورشیان حوثی در یمن می‌گذارد. ایران اما این اتهامات را رد می‌کند.