یک مؤسسه آمریکایی می‌گوید که جمهوری اسلامی در روزهای اخیر تلاش جدیدی برای پرتاب ماهواره کرده که این تلاش نیز شکست خورده است. کمپانی آمریکایی “دیجیتال گلوب” با استناد به تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از “مرکز فضایی امام خمینی”، می‌گوید بین روزهای سه شنبه تا چهارشنبه این هفتگی راکتی از این مرکز پرتاب شده است. مرکز فضایی امام خمینی در سمنان قرار دارد.

تصاویر گرفته شده از این مرکز در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که راکتی در آن بر روی پرتاب‌کننده قرار دارد. اما در تصاویری که چهارشنبه گرفته شده این راکت دیده نمی‌شود. علاوه بر این، به گفته کمپانی “دیجیتال گلوب” در تصاویر گرفته شده در روز چهارشنبه، آثار سوختگی بر روی زمین دیده می‌شود که احتمالاً در نتیجه پرتاب راکت است.

تا این لحظه رسانه‌های جمهوری اسلامی گزارشی در زمینه تلاش برای پرتاب یک ماهواره دیگر منتشر نکرده‌اند. تلاش پیشین جمهوری اسلامی برای آنچه پرتاب ماهواره به فضا می‌خواند ماه گذشته شکست خورد. بامداد بیست و پنجم دی ماه قرار بود موشکی با عنوان سیمرغ ماهواره پیام را در مدار زمین مستقر کند. اما این موشک در مرحله سوم به دلیل نرسیدن سرعتش به حد لازم، سقوط کرد. حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی یک روز بعد با اشاره به این شکست، گفت که در ماه‌های آینده تلاش مشابهی صورت خواهد گرفت.

ناظران می‌گویند برنامه فضایی جمهوری اسلامی سرپوشی است بر برنامه موشکی این کشور. به گفته ناظران، موشک‌هایی که به عنوان موشک ماهواره‌بر در این برنامه آزمایش می‌شوند، قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند. تهران می‌گوید که برنامه فضایی آن کاملاً صلح‌آمیز است و برنامه موشکی‌اش نیز تنها به هدف دفاع از خود ادامه دارد.

اتحادیه اروپا این هفته با صدور بیانیه‌ای نسبت به ادامه برنامه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی هشدار داد. پیشتر، وزیر خارجه فرانسه گفته بود که اگر مذاکرات با جمهوری اسلامی بر سر برنامه موشکی به نتیجه نرسد، اروپا آمادگی دارد که تحریم‌های جدیدی علیه تهران وضع کند. در مقابل، مقامات ایرانی می‌گویند درباره برنامه موشکی خود با هیچ کس گفت و گو نمی‌کنند.

در همین زمینه، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، سرلشگر پاسدار محمد باقری امروز بار دیگر تأکید کرد تهران قصد ندارد از برنامه موشکی‌اش دست بکشد. فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران، امیرعلی حاجی‌زاده نیز امروز گفت که “کلید برنامه موشکی” جمهوری اسلامی، دست دولت نیست که بخواهد درباره آن با کشورهای دیگر مذاکره کند.

حاجی‌زاده که در جمع گروهی از دانشجویان اصولگرا صحبت می‌کرد، گفت که دولت در زمینه بُرد موشک‌ها نیز دخالتی ندارد. مقامات دولتی در ایران اخیراً گفته بودند که جمهوری اسلامی بُرد موشک‌های خود را زیر دو هزار کیلومتر نگاه می‌دارد؛ هرچند که برخی فرماندهان نظامی هشدار داده بودند که اگر اروپا به خواسته‌های رژیم ایران عمل نکند، تهران نیز بُرد موشک‌هایش را افزایش خواهد داد.

حال در این زمینه، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه می‌گوید که دولت ممکن است از آنها خواسته باشد درباره بُرد موشک‌هایشان دروغ بگویند. حاجی‌زاده در این زمینه گفت: «روند آزمایش‌های موشکی متوقف نشده و این شامل آزمایش‌های برد بلند نیز می‌شود و در این مورد دولت دخالتی ندارد و تنها می‌تواند بخواهد که تبلیغ داشته باشیم یا نداشته باشیم! و انجام تست‌های موشکی در حوزه دولت نیست و جیغ بنفش غرب نیز بخاطر این روند توسعه و پیشرفت موشکی است.»