واکنش‌ها در ایران به ایجاد “ابزار تجارت و مبادله” با جمهوری اسلامی توسط سه کشور اروپایی همچنان ادامه دارد. این ساز و کار که به اختصار “اینس‌تکس” نام دارد در فرانسه ثبت شده و قرار است توسط یک آلمانی مدیریت شود.

پس از خروج ایالات متحده از برجام، کشورهای اروپایی اعلام کردند که برای ادامه داد و ستد با ایران، ساز و کار ویژه‌ای راه‌اندازی خواهند کرد. پس از مدت‌ها تأخیر، سرانجام هفته گذشته سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان ثبت این ساز و کار را اعلام کردند. اما این ساز و کار به جای آنکه توسط اتحادیه اروپا اعلام و پشتیبانی شود، تنها توسط همین سه کشور ثبت شده است و در حالی که قرار بود راه را برای تجارت با جمهوری اسلامی باز کند، تنها محدود به معاملات مواد غذایی و دارویی می‌شود.

علاوه بر این مسائل، در روزهای اخیر گزارش‌هایی نیز منتشر شده مبنی بر اینکه کشورهای اروپایی استفاده جمهوری اسلامی از این ساز و کار را به تصویب لوایح مرتبط با اف.ای.تی.اف در ایران مشروط کرده‌اند. در همین زمینه، حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز به خبرگزاری مهر گفت که تهران به هیچ وجه شروط کشورهای اروپایی در این زمینه را نمی‌پذیرد.

نقوی حسینی گفت: « منوط کردن اجرای این کانال به مواردی خارج از برجام برخلاف تعهدات بین المللی است؛ چرا که اروپا باید این کانال ارتباطی را برای اجرای الزامات و تعهدات خود در قبال برجام عملیاتی کند.» این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سپس افزود: « برخی از مقامات اروپا اجرای این کانال را منوط به تصویب اف.ای.تی.اف یا مذاکره پیرامون مواردی چون مذاکره موشکی کرده‌اند که این مسائل ارتباطی به برجام ندارد.»

این اظهارات حسین نقوی حسینی نشان می‌دهد که علاوه بر تصویب اف.ای.تی.اف، کشورهای اروپایی استفاده از “اینس‌تکس” را به توافق بر سر برنامه موشکی ایران مشروط کرده‌اند. این در حالی است که نقوی حسینی در این مصاحبه بار دیگر موضع جمهوری اسلامی را درباره مذاکره نکردن درباره برنامه موشکی تکرار کرد.

این نماینده مجلس گفت: « ایران به هیچ وجه در حوزه موشکی با هیچ احدی مذاکره نخواهد کرد و مسؤولان دستگاه دیپلماسی مادر هیچ جلسه‌ای که قرار باشد پیرامون موضوع موشکی ایران برگزار شود، حضور نخواهد یافت و حتماً جلسه را ترک خواهند کرد.»

همزمان، علاءالدین بروجردی، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، ضمن استقبال از ثبت “اینس‌تکس”، مشروط شدن اجرای آن به تصویب اف.ای.تی.اف را رد کرد. بروجردی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا، ثبت این ساز و کار مالی را “اقدامی قابل توجه” خواند؛ هرچند که گفت جمهوری اسلامی انتظار بیشتری از کشورهای اروپایی داشت. او نیز مانند نقوی حسینی تأکید کرد که اگر اروپا بخواهد اجرای این ساز و کار را به تصویب لوایح مرتبط با مبارزه با پولشویی در ایران مشروط کند، به گفته بروجردی، این موضوع “به هیچ وجه” قابل قبول نخواهد بود.