ایالات متحده نسبت به حمله نیروهای تحت فرمان جمهوری اسلامی در عراق به اسرائیل هشدار داده است.

تلویزیون اسرائیل شب گذشته خبر داد که ایالات متحده با انتقال پیامی به اسرائیل هشدار داده است که به عراق حمله نکند. به گفته منابع غربی، این هشدار در رابطه به گزارشهایی مبنی بر انتقال موشک از سوی جمهوری اسلامی به عراق نبوده است.

در این میان، یک مقام وزارت دفاع عراق در گفتگو با یک کانال تلویزیونی روسی اظهار داشته که حاکمیت ملی عراق خط قرمز است. به گفته این مقام عراقی، وزارت دفاع منتظر است که حیدر عبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به این گزارش واکنش نشان دهد. وی در این زمینه گفت: عراق کشوری مستقل و دارای ارتشی نیرومند است و روستای کوچکی نیز که هر که خواست در آن دخالت کند.

گزارش مربوط به فرستادن موشک از سوی جمهوری اسلامی برای شبه‌نظامیان شیعه در عراق روز جمعه در رویترز منتشر شد. این خبرگزاری با استناد به چندین منبع دولتی و اطلاعاتی در ایران، عراق و ایالات متحده نوشته بود که جمهوری اسلامی برای این گروه‌ها موشک فرستاده و نیز در زمینه ساخت موشک در خود عراق به آنها کمک می‌کند. به نوشته رویترز، این موشک‌ها از جمله شامل انواع موشک زلزال، فتح و ذوالفقار می‌شود که تا هفتصد کیلومتر برد دارند. این برد برای هدف قرار دادن اسرائیل و یا پایتخت عربستان سعودی کافی است. به گفته کارشناسان، جمهوری اسلامی قصد دارد در صورت ایجاد یک درگیری نظامی، از این گروه‌های شبه‌نظامی شیعه برای حمله به اسرائیل و عربستان و حتی منافع ایالات متحده در منطقه استفاده کند.