یک نشریه عرب زبان میگوید شبه نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق خود را برای امکان حمله از سوی اسرائیل آماده میکنند.

بر اساس گزارش بامداد امروز نشریه «الخلیج»، شبه نظامیان در راستای این تدارکات اقدام به جابجایی سلاح و تجهیزات و پنهان کردن آنها در استحکامات زیرزمینی کرده اند. الخلیج به نقل از یک منبع امنیتی نوشت به دنبال تهدیدهای اسرائیل مبنی بر هدف قرار دادن اهداف وابسته به جمهوری اسلامی، شبه نظامیان مستقر در عراق خارج کردن تسلیحات خود از بغداد و دیگر اماکن در این کشور را آغاز کرده اند. از جمله اقدامات شبه نظامیان که الخلیج به آن پرداخته میتوان به تصمیم شبه نظامیان مبنی بر اوراق کردن موشکهای بالیستیک و انتقال آنها به استحکامات زیرزمینی اشاره کرد. به نوشته الخلیج، این استحکامات در جنوب عراق و با نظارت جمهوری اسلامی ساخته شده است.

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در همایشی در اورشلیم گفته بود: ما همه رویدادهای سوریه را رصد کرده و در مقابله با تهدیدهای ایران خود را تنها به آن کشور محدود نمیبینیم. وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به این پرسش که آیا مقابله با این تهدیدها عراق را نیز شامل میشود گفته بود: با هر تهدیدی مقابله خواهیم کرد. اسرائیل هر کجا که تهدیدی را شناسایی کند، با آن مقابله خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز با استناد به چندین منبع دولتی و اطلاعاتی در ایران، عراق و ایالات متحده نوشته بود که جمهوری اسلامی برای شبه نظامیان شیعه در عراق موشک فرستاده و نیز در زمینه ساخت موشک در خود عراق به آنها کمک می‌کند. به نوشته رویترز، این موشک‌ها از جمله شامل انواع موشک زلزال، فتح و ذوالفقار می‌شود که تا هفتصد کیلومتر برد دارند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اما در واکنش، این گزارش رویترز را “کذب، واهی و مضحک” توصیف کرده بود.

در این میان یک فرمانده شبه نظامیان شیعه در عراق گفت میتواند به حمله اسرائیل واکنش نشان دهد.

علی الحسینی، امروز در مصاحبه ای با یک وبسایت خبری عراقی گفت: که تهدیدهای اسرائیل را باید کاملا جدی گرفت. وی همچنین ابراز تاسف کرد که دولت عراق هنوز واکنشی به این به گفته او «تهدیدهای گستاخانه» نشان نداده است.

این فرمانده شیعه عراقی در ادامه اظهار داشت: اگر چنین حمله ای صورت گیرد، موضع خواهیم گرفت. همه امکانات برای واکنش مناسب به صهیونیستها را در اختیار داریم.