رییس جمهوری مصر، عبدالفتاح السیسی همکاری گسترده ارتش آن کشور با ارتش اسرائیل را در زمینه مبارزه با گروه‌های اسلامگرای تروریست در صحرای سینا تأیید کرد. سیسی گفته است که جنگنده‌های آن کشور گاه نیاز دارند وارد حریم هوایی اسرائیل شوند و این یکی از دلایل همکاری نزدیک ارتش‌های مصر و اسرائیل است. رییس جمهور مصر این سخنان را در مصاحبه‌ای با برنامه “شصت دقیقه” شبکه تلویزیونی سی.بی.اس بیان کرده است. به گفته مدیران سی.بی.اس، دولت مصر از آنها خواسته که این مصاحبه پخش نشود. اگرچه مصر و اسرائیل حدود چهل سال است که پیمان صلح امضا کرده‌اند، اما همچنان رابطه دوستانه با اسرائیل در آن کشور موضوعی حساس است.

بر اساس قرارداد صلح میان اسرائیل و مصر، شبه‌ جزیره سینا می‌بایستی منطقه‌ای غیرنظامی می‌ماند. اما در چهار سال اخیر، حضور نظامی مصر در این منطقه که از پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی شده بود، افزایش یافته است. این افزایش حضور نظامی در نتیجه همکاری امنیتی گسترده مصر با اسرائیل به وجود آمده که به گفته سیسی، عمیق‌ترین همکاری امنیتی میان این دو کشور در طول تاریخ است.

عبدالفتاح سیسی در سال دو هزار و چهارده، پس از چند روز تظاهرات میلیونی علیه محمد مرسی، رییس جمهوری اسلامگرای مصر، با یک کودتای آرام به قدرت رسید. او در مصاحبه با “شصت دقیقه” در پاسخ به انتقادات درباره کارنامه حقوق بشری دولتش، گفت که با اقلیتی در حال مقابله است که می‌خواهند ایدئولوژی افراطی خود را بر مصر حاکم کنند.