جمهوری اسلامی بازداشت یک شهروند آمریکایی را تأیید کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی شب گذشته زندانی بودن مایکل وایت در مشهد را تأیید کرد و گفت چند ماه پیش، همزمان با بازداشت او، این موضوع به اطلاع مقامات آمریکایی رسیده است. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در ادامه، گزارش‌های حاکی از شرایط بد و آزار این شهروند آمریکایی را تکذیب کرده و آنها را “دروغ و نادرست” توصیف کرد.

همزمان، سناتور تام کاتن، از نمایندگان بانفوذ در سنای ایالات متحده، گفت که جمهوری اسلامی باید در برابر این اقدامات خود حساب پس دهد. این سناتور جمهوری‌خواه در توییتی ابراز امیدواری کرد که طرح مربوط به مجازات کشورهایی که شهروندان آمریکا را گروگان می‌گیرند در کنگره تصویب شود. به گفته سناتور کاتن، تصویب این قانون موجب خواهد شد که دشمنان ایالات متحده بدانند که گروگان گرفتن شهروندان آمریکایی عواقبی خواهد داشت.

خبر زندانی بودن این عضو پیشین نیروی دریایی ایالات متحده را نخستین بار تارنمای خبری ایران‌وایر منتشر کرد. سپس مادر این جوان این خبر را در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز تأیید کرد. تارنمای خبری ایران‌وایر نوشته بود که این عضو پیشین نیروی دریایی ایالات متحده در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است. به نوشته ایران‌وایر، این مرد چهل و شش ساله برای دیدار با دوست‌دختر ایرانی خود به این کشور رفته بود و زمانی که قصد داشت همراه او به ترکیه برود، بازداشت شد. ایران‌وایر نوشت که مایکل وایت از تابستان امسال در زندان است. یک زندانی سابق وکیل‌آباد به ایران‌وایر گفته که آقای وایت وضعیت روحی مناسبی ندارد.

کشورهای غربی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که برای باج‌گیری از غرب، شهروندان اروپایی و آمریکایی را در ایران زندانی کرده و در واقع به گروگان می‌گیرد.