سفیر ونزوئلا در عراق، جاناتان ولاسکو رامیرز از رهبر مخالفان، خوان گوایدو حمایت کرد. آقای رامیرز نخستین دیپلمات ارشد ونزوئلایی است که به مخالفان رژیم نیکلاس مادورو می‌پیوندد. پیشتر نیز یکی از فرماندهان ارشد نیروی هوایی ونزوئلا به صف مخالفان پیوسته بود. ژنرال فرانسیسکو یانز روز گذشته با انتشار ویدئویی حمایت خود را از خوان گوایدو اعلام کرده و از دیگر سران ارتش نیز خواست که به مخالفان بپیوندند. این فرمانده ارشد نیروی هوایی گفت که هشتاد درصد از نظامیان از مخالفان حمایت می‌کنند.

روز گذشته، گروهی بزرگ از مردم ونزوئلا در حمایت از گوایدو به خیابان‌ها آمدند. در کاراکاس، پایتخت، شمار تظاهرکنندگان ده‌ها هزار تن تخمین زده شده است. تظاهرات در دیگر شهرهای ونزوئلا نیز برگزار شد. این تظاهرات به دعوت خوان گوایدو برگزار شد. آقای گوایدو در جریان این تظاهرات از دیگر فرماندهان ارتش نیز خواست که به مردم بپیوندند. او گفت تا زمانی که مادورو به اشغال صندلی ریاست جمهوری پایان ندهد و با یک انتخابات سراسری تحت نظارت بین‌المللی موافقت نکند، تظاهرات را ادامه خواهد داد. آقای مادورو روز گذشته موافقت کرد که تنها انتخابات پارلمان آن کشور را به جلو انداخته و امسال برگزار کند.

خوان گوایدو، رییس پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه دو هفته پیش، در جریان تظاهرات ده‌ها هزار نفری مردم در کاراکاس، خود را رییس جمهوری موقت این کشور خواند. تا کنون ایالات متحده، کانادا، اکثریت کشورهای آمریکای لاتین و نیز شماری از کشورهای اروپایی ریاست جمهوری موقت آقای گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند. کشورهای اتحادیه اروپا نیز تا امشب به نیکلاس مادورو وقت داده و هشدار داده‌ که اگر او اعلام نکند که فوراً انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور برگزار خواهد شد، این اتحادیه نیز خوان گوآیدو را به رسمیت خواهد شناخت.

در مقابل، کشورهایی چون روسیه، ترکیه و رژیم بشار اسد از مادورو حمایت می‌کنند. حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی نیز روز گذشته در دیدار با سفیر ونزوئلا در تهران، رسماً حمایت خود را از نیکلاس مادورو اعلام کرد.

در هفته‌های اخیر ایرانیان بسیاری به حوادث ونزوئلا واکنش نشان داده‌اند. برخی این رخدادها را سرمشقی برای مخالفان جمهوری اسلامی می‌دانند و برخی نیز حمایت دونالد ترامپ از مخالفان را با رفتار باراک اوباما در جریان جنبش سبز در ایران مقایسه می‌کنند. گروهی نیز البته از مادورو حمایت کرده و مخالفان حکومت او را در ونزوئلا مزدور ایالات متحده می‌نامند.