گروهی از دیپلمات‌های لهستانی امروز وارد تهران شدند. به گزارش ایسنا، معاون وزارت خارجه لهستان ریاست این هیئت را بر عهده دارد. این دیپلمات لهستانی امروز در وزارت خارجه جمهوری اسلامی با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران دیدار کرد. موضوع دیدار کنفرانسی است که قرار است حدود سه هفته دیگر در لهستان برگزار شود. پیشتر معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی برگزار شدن این کنفرانس را “حرکتی خصمانه” علیه رژیم ایران خوانده و هشدار داده بود که جمهوری اسلامی با آن مقابله به مثل خواهد کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده دو هفته پیش، در جریان تور خاورمیانه‌ای خود، اعلام کرد که کنفرانس صلح و امنیت در خاورمیانه، با محوریت سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی، روزهای بیست و چهار و بیست و پنج بهمن در لهستان برگزار خواهد شد. به گفته آقای پومپئو این کنفرانس در سطح وزیران خارجه برگزار شده و از ده‌ها کشور برای شرکت در آن دعوت شده است. هنوز مشخص نیست که چه کشورهایی در این کنفرانس شرکت خواهند کرد؛ اما پیش‌بینی می‌شود که دستکم اسرائیل و کشورهای عرب منطقه در این کنفرانس، زیر یک سقف در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

همزمان، در سی و هشتمین سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران، وزارت خارجه ایالات متحده به شدت به جمهوری اسلامی حمله کرد. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توییتی نوشت: «سی و هشت سال پیش، در چنین روزی، افراطیون در ایران پنجاه و دو دیپلمات آمریکایی را که چهارصد و چهل و چهار روز گروگان گرفته بودند آزاد کردند.» پومپئو در ادامه افزود: «رژیم ایران همچنان آمریکایی‌های بی‌گناه را گروگان می‌گیرد.»

وزیر خارجه ایالات متحده در توییتی دیگر نیز، رهبر و مقامات جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و خواهان آزادی چند شهروند آمریکایی شد که در ایران زندانی هستند. ترجمه این توییت‌ها در حساب فارسی وزارت خارجه ایالات متحده نیز منتشر شد.

مقامات غربی بارها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که شهروندان این کشورها، و یا شهروندان ایرانی دارای تابعیت مضاعف را با اتهامات واهی به گروگان می‌گیرند و از آنها به عنوان اهرم فشاری علیه غرب استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.