سرتیپ پاسدار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران بار دیگر اسرائیل را به نابودی تهدید کرد. سلامی که در نشستی با حضور فعالان گروه‌های تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی در جهان سخن می‌گفت، حزب‌الله لبنان را عامل نابودی اسرائیل دانست. سلامی گفت: «حزب‌الله امروز کابوس وحشتناکی برای صهیونیست‌ها شده و مرگ برای آن‌ها به یک واقعیت مسلم مبدل گشته است.»

جانشین فرمانده کل سپاه در این مراسم به تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد و مدعی شد که تحریم موجب شکوفایی ایران خواهد شد. حسین سلامی ادعا کرد که اعطای معافیت موقت به هشت کشور برای ادامه خرید نفت از ایران، نشانه شکست آمریکا است.

این در حالی است که ایالات متحده همچنان تأکید می‌کند که هدف نهایی‌اش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. برایان هوک، مدیر گروه “اقدام ایران” در وزارت خارجه ایالات متحده عصر دیروز با بیان این مطلب گفت که واشینگتن کوشیده حداکثر فشار را بر ایران وارد کند بدون آنکه موجب افزایش بهای نفت گردد. به گفته هوک، کاخ سفید در این سیاست موفق بوده است. مدیر گروه “اقدام ایران” گفت که ایالات متحده می‌خواهد به صورت تدریجی و مرحله به مرحله فروش نفت ایران را به صفر برساند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی این هفته آغاز شد. این تحریم‌ها شامل صادرات نفت و مبادلات بانکی می‌شود. واشینگتن به مدت شش ماه هشت کشور را به صورت مشروط از این تحریم‌ها معاف کرده است. آقای هوک دیروز در پاسخ به این پرسش که آیا در پایان شش ماه آمریکا می‌خواهد صادرات نفت ایران به صفر کاهش یابد، بدون اینکه پاسخ روشنی دهد، گفت که واشینگتن اهداف و برنامه‌هایی دارد. مدیر گروه “اقدام ایران” درباره جزئیات توافق آمریکا با هشت کشور معاف شده توضیح نداد اما رویترز در گزارشی نوشته است که احتمالاً صادرات نفت ایران به میزانی در حدود هفتصد هزار تا یک میلیون و هفتصد هزار بشکه در روز محدود خواهد شد. پیش از آغاز تحریم‌ها ایران روزانه تا نزدیک سه میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد.

برایان هوک در بخش دیگری از اظهارات روز گذشته خود به تحریم بیمه نفتکش‌های ایرانی نیز اشاره کرد. او بیمه داخلی این شناورها را ناکافی دانست و آنها را خطری بالقوه برای هر آبراهی که از آن عبور کنند، هر بندری که در آن لنگر بیاندازند و هر قایقی که از کنارش عبور کنند خواند. مدیر گروه “اقدام ایران” همچنین کشورها و بندرگاه‌هایی را که به کشتی‌های ایرانی اجازه لنگرانداختن و یا ورود به آبهای بین‌المللی بدهند تهدید کرد که ممکن است به اتهام زمینه‌سازی برای “فعالیت‌های غیرقانونی ایران” جریمه شوند.

در این میان، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر تهدید کرد که این کشور می‌تواند تنگه هرمز را مسدود کند. شیخ‌الاسلام که با شبکه خبری راشا تودی مصاحبه می‌کرد، گفت که یا همه کشتی‌ها اجازه عبور از این آبراه بین‌المللی را خواهند داشت و یا هیچ کشوری نخواهد توانست از آن بگذرد. پیشتر، در واکنش به تهدیدهای جمهوری اسلامی، ایالات متحده اعلام کرده بود که خود را به باز نگاه داشتن تنگه هرمز متعهد می‌داند.