رییس جمهوری عراق، برهم صالح می‌گوید که ایالات متحده از بغداد مجوزی نگرفته که به نیروهای نظامی آمریکاییِ مستقر در عراق اجازه دهد که ایران را زیر نظر داشته باشند. آقای صالح این سخنان را امروز و در جریان نشستی در بغداد بیان کرد. او گفت که نیروهای آمریکایی بر اساس قرارداد دو کشور و به منظور مبارزه با تروریسم در عراق هستند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده روز گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت که نیروهای آمریکایی از عراق حرکات جمهوری اسلامی را زیر نظر خواهند داشت. ترامپ در این مصاحبه ضمن دفاع از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، تأکید کرد که کند شدن خروج این نیروها به دلیل نیاز به حفظ امنیت اسرائیل و دیگر شرکای ایالات متحده بوده است.

دونالد ترامپ در ادامه جمهوری اسلامی را “مشکل اصلی” منطقه خواند و گفت می‌خواهد حرکات رژیم ایران را از پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق تحت نظر داشته باشد؛ هرچند که در ادامه تأکید کرد که ایالات متحده از این پایگاه برای حمله به جمهوری اسلامی استفاده نخواهد کرد. رییس جمهور ایالات متحده تأکید کرد که کشورش قصد ندارد این پایگاه را ترک کند.

دونالد ترامپ در ادامه به اختلاف‌نظرش با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا درباره ایران پرداخت. او گفت که رژیم ایران را حکومتی می‌داند که “مشکلات بسیار بزرگی” ایجاد کرده است؛ در نتیجه، اگر دستگاه‌های اطلاعاتی بگویند که ایران بسیار عالی است، او ترجیح می‌دهد بر اساس عقل خود عمل کند.

مقامات اطلاعاتی آمریکا هفته گذشته در نشستی در کنگره گفتند که جمهوری اسلامی تا کنون “به لحاظ فنی” به برجام متعهد بوده است. این اظهارات با واکنش دونالد ترامپ روبرو شد. رییس جمهور ایالات متحده در توییتی دستگاه‌های اطلاعاتی کشورش را متهم کرد که خطرات برآمده از جمهوری اسلامی را جدی نمی‌گیرند. ترامپ در این زمینه از جمله به برنامه موشکی ایران اشاره کرد. رییس جمهور ایالات متحده، همچنین ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی جمهوری اسلامی، نوشت که رژیم ایران بر لبه پرتگاه قرار دارد.