دیدار مقامات ارشد دولت ایالات متحده با دو تن از فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی در روزهای اخیر با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. در روزهای اخیر، احمد باطبی، فعال سیاسی، زندانی سیاسی پیشین و از مخالفان جمهوری اسلامی با مایک پنس، معاون رییس جمهور ایالات متحده دیدار کرد. آقای باطبی در این زمینه در توییتی نوشت که در این ملاقات چند درخواست عمده را مطرح کرده است.

این فعال سیاسی مخالف رژیم ایران نوشت که او از جمله خواهان “تطهیر رسانه‌های فارسی‌زبان از آلودگی جمهوری اسلامی” شده است. به گفته آقای باطبی، او همچنین از مایک پنس خواسته که ایالات متحده به صورت عملی از آزادی‌خواهان در ایران حمایت کرده و تکلیف لابی جمهوری اسلامی در آمریکا و “آقازاده‌های” دارای دو گذرنامه را مشخص کند.

یک روز پیشتر نیز مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی و حقوق زنان با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده دیدار کرده بود. خانم علی‌نژاد می‌گوید که در این دیدار از جمله خواهان آن شده که واشینگتن به جای تحریم‌هایی که به مردم عادی نیز آسیب می‌رساند، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و نهادهای سرکوبگر رژیم را تحریم کند.

بنیانگذار کمپین‌های “آزادی‌های یواشکی” و “چهارشنبه‌های سفید” شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی، تأکید کرد که در این دیدار به وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که ایرانیان چهل سال پس از انقلاب اسلامی، حال خواهان حکومتی سکولار دموکرات هستند. خانم علی‌نژاد همچنین می‌گوید که به آقای پومپئو گفته که ممنوعیت ورود ایرانیان به ایالات متحده، برای مردم عادی و دانشجویان مشکل ایجاد کرده است و موجب فشار بر رژیم و مقامات جمهوری اسلامی نشده است.

انتشار خبر این دو دیدار با واکنش‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. بسیاری، به ویژه مخالفان حکومت اسلامی در ایران، از این موضوع استقبال کردند. این گروه به ویژه به این موضوع اشاره کردند که پس از سال‌ها که تماس‌های ایالات متحده با ایرانیان به تماس برخی مقامات واشینگتن با برخی مقامات جمهوری اسلامی و یا تماس با هواداران جناحی از حکومت ایران محدود می‌شد، حال مخالفان رژیم و فعالان سرشناس سیاسی و مدنی نیز با رهبران ایالات متحده دیدار می‌کنند.

برخی دیگر، از جمله گروهی از هواداران جمهوری اسلامی، به شدت به مسیح علی‌نژاد و احمد باطبی حمله کرده‌اند. این افراد از جمله گفته‌اند دولت آمریکا خود کارنامه حقوق بشری خوبی ندارد و فعالان ایرانی نباید با مقامات آن دیدار کنند.