دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده قصد دارد ریاست جلسه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد بر عهده بگیرد که به نقض قوانین بین‌المللی توسط جمهوری اسلامی و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه خواهد پرداخت. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد شب گذشته در این زمینه گفت:

«رییس جمهور قصد دارد ریاست جلسه‌ای را در شورای امنیت با موضوع ایران بر عهده بگیرد. او خواهان تشکیل این جلسه شده تا به نقض قوانین بین‌المللی توسط ایران و بی‌ثباتی که ایران در سراسر خاورمیانه می‌پراکند، رسیدگی شود.

بر اساس گزارش‌ها این جلسه قرار است روز بیست و ششم ماه سپتامبر و همزمان با حضور سران کشورهای جهان برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود. احتمال دارد در زمان تشکیل این نشست حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی نیز در نیویورک باشد.

در این میان، روسیه بار دیگر از سیاست ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی انتقاد کرد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی برای عدم دخالت در منطقه را “غیرواقعی” خواند. لاوروف در توجیه این استدلال خود گفت ایران کشوری است با هزاران سال تاریخ و با وسعت و جمعیتی گسترده که منافع خود را در منطقه دارد. این اظهارات وزیر خارجه روسیه در حالی است که از سویی حاکمان جمهوری اسلامی تاریخ باستان ایران را قبول ندارند و از سوی دیگر، بسیاری از مردم ایران از سیاست‌های منطقه‌ای رژیم ناراضی هستند و این را همواره در شعارهایی که در تجمعات و تظاهرات می‌دهند بیان می‌کنند.

 

روزنامه آلمانی “هاندلسبلات” می‌گوید که دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری برای کشورهای اروپایی “تقریباً غیر ممکن” است. این روزنامه در تحلیلی، با اشاره به حاکمیت دلار بر بازارهای پولی و درهم‌تنیدگی اقتصاد اروپا و ایالات متحده، نوشت که بعید است کشورهای اروپایی بتوانند کمک چندانی در زمینه دور زدن تحریم‌ها به ایران بکنند.

این در حالی است که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز گذشته گفت که ایران تا چهاردهم آبان ماه به کشورهای اروپایی وقت داده که طرح عملی خود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را ارائه دهند. تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی قرار است روز سیزدهم آبان ماه ازسر گرفته شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرده که با آغاز این تحریم‌ها، بین نیم میلیون تا یک میلیون بشکه در روز از صادرات نفت ایران کاسته شود. این در حالی است که در ماه‌های اخیر نیز به میزان چشمگیری از صادرات نفت ایران کاسته شده است. برخی از خبرگزاری‌های بین‌المللی و کارشناسان خارجی گفته‌اند که صادرات نفت ایران در دو ماه گذشته روند نزولی داشته است.

در این میان، برخی رسانه‌های آلمانی اعلام کردند که جمهوری اسلامی درخواست خود را برای انتقال نقد سیصد میلیون یورو از دارایی‌هایش از آلمان به ایران لغو کرده است. این درخواست جمهوری اسلامی با مخالفت شدید ایالات متحده آمریکا روبرو شده بود.