دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده بار دیگر توافق اتمی با جمهوری اسلامی را “افتضاح” خواند و گفت که این احتمال وجود دارد که حکومت ایران برای رسیدن به توافقی واقعی، حاضر به مذاکره با او شود. ترامپ این اظهارات را عصر دیروز در کنفرانس خبری که برای اعلام خبر کناره‌گیری نیکی هیلی برگزار شده بود بیان کرد. رییس جمهور ایالات متحده گفت که جمهوری اسلامی تا پیش از روی کار آمدن دولت او در حال تسخیر خاورمیانه بود اما اکنون با ناآرامی در سراسر کشور روبرو است و برای بقای خود می‌جنگد.

در این میان، رسانه‌های جمهوری اسلامی، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده معتقد است که باید دسترسی جمهوری اسلامی به سامانه سوییفت حفظ شود، به عنوان درگیری در دولت آمریکا تفسیر کردند. تارنمای خبری راستگرای “واشینگتن فری بیکن” روز گذشته گزارش داده بود که مسؤولانی در وزارت خزانه‌داری در حال تلاش برای حفظ دسترسی ایران به سامانه سوییفت هستند.

به نوشته این تارنما، دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی او، جان بولتون به شدت با این اقدام مخالف هستند. سوییفت سامانه‌ای بین‌المللی است که نقل و انتقال بین بانکی را میان کشورهای مختلف ممکن می‌کند. در دور پیشین تحریم‌ها، دسترسی ایران به این سامانه مسدود شده بود. دو سناتور جمهوری‌خواه، تد کروز و تام کاتن به واشینگتن فری بیکن گفته‌اند که کنگره اجازه دسترسی ایران به سوییفت را نخواهد داد.

بر اساس گزارش این وبسایت خبری، برخی از مقامات دولتی در آمریکا خواهان آن هستند که به جای “فشار حداکثری”، فشاری در حد کافی به جمهوری اسلامی وارد شود. این در حالی است که پیشتر دونالد ترامپ و مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته بودند که خواهان فشار حداکثری، حتی بیش از پیش از برجام، بر جمهوری اسلامی هستند.