دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای در آن کشور را “موفقیتی عظیم” خواند. نتایج منتشر شده تا لحظه تنظیم این خبر نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان اکثریت خود را در مجلس سنا افزایش داده‌اند اما در مجلس نمایندگان، اکثریت را به دموکرات‌ها واگذار کرده‌اند. تا پیش از این انتخابات، جمهوری‌خواهان پنجاه و یک کرسی از یکصد کرسی سنا را در اختیار داشتند. حال به نظر می‌رسد که شمار کرسی‌های آنان در سنا با دستکم چهار مورد افزایش، به پنجاه و پنج کرسی برسد.

از سوی دیگر اما، دموکرات‌ها که برای پس گرفتن اکثریت مجلس نمایندگان پس از هشت سال به حداقل بیست و سه کرسی نیاز داشتند، توانسته‌اند حدود سی و پنج کرسی کسب کنند. همزمان، جمهوری‌خواهان توانستند در انتخابات فرمانداری چند ایالت مهم نیز به پیروزی دست یابند.

این نخستین بار در سه دهه گذشته است که حزب رییس جمهور موفق می‌شود در نخستین انتخابات میان‌دوره‌ای ریاست جمهوری در سنا پیروز شود. دونالد ترامپ نیز در جریان مبارزات انتخاباتی بیشترین توان خود را برای پیروزی کاندیداهای جمهوری‌خواه در سنا صرف کرد.

اما در میان منتخبان مجلسین، چندین چهره جدید نیز به چشم می‌خورند. در میان کسانی که به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند برای نخستین بار دو زن مسلمان حضور دارند. رشیده طلیب یکی از این دو زن است. طلیب که از پدر و مادری فلسطینی‌تبار در ایالات متحده متولد شده است، بدون آنکه ناچار باشد با رقیبی انتخاباتی مبارزه کند، از ایالت میشیگان به مجلس نمایندگان راه یافت. برخی دیدگاه‌های طلیب در ماه‌های اخیر جنجالی بوده است. از جمله مخالفت او با طرح دو کشور برای دو ملت در خاورمیانه و حمایت از ایجاد تنها یک کشور در مناقشه اسرائیلی – فلسطینی و حمایت او از توقف کمک مالی ایالات متحده به اسرائیل.

دیگر زن مسلمانی که توانست به مجلس نمایندگان راه یابد ایلهان عمر است. این شهروند سومالیایی‌تبار جایگزین کیث الیسون در مجلس نمایندگان می‌شود. الیسون نخستین نماینده مسلمان در کنگره آمریکا بود. علاوه بر این دو زن، شمار زنان در کنگره در این دوره افزایش یافته و به رکوردی تاریخی رسیده است. همچنین انتظار می‌رود نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان به ریاست مجلس برسد.

همزمان، پیش‌بینی می‌شود که ریاست برخی از کمیسیون‌های مهم مجلس نمایندگان را نمایندگان یهودی دموکرات بر عهده بگیرند. در این میان، می‌توان به الیوت انگل اشاره کرد که احتمالاً رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده خواهد شد و انتظار می‌رود که جرولد نادلر نیز به ریاست کمیته قضایی برسد.

دیگر خبر مهم برای ایرانی – آمریکاییان نیز راهیابی شماری ایرانی – آمریکایی به مجالس محلی است. از جمله، آنا اسکیمانی که در ایالات فلوریدا به مجلس راه یافت و نام خود را به عنوان نخستین زن ایرانی که به این مقام رسیده ثبت کرد.

ناظران می‌گویند اگرچه از دست دادن اکثریت در یکی از مجلسین می‌تواند دشواری‌هایی برای دونالد ترامپ ایجاد کند، اما احتمالا بیشتر اختلافات کاخ سفید با کنگره در دو سال آینده بر سر مسائل داخلی خواهد بود و سیاست خارجی، از جمله تحریم‌های جمهوری اسلامی، چندان تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. به گفته کارشناسان، این موضوع که شمار بالایی از نمایندگان دموکرات نیز از تحریم علیه جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند، موجب خواهد شد که در این زمینه تغییر خاصی را شاهد نباشیم.

انتخابات مجلس نمایندگان در آمریکا هر دو سال یک بار برگزار می‌شود. اما اعضای سنا برای دوره‌های شش ساله انتخاب می‌شوند هرچند که انتخابات برای یک سوم از کرسی‌های سنا هر دو سال یک بار برگزار می‌شود. انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالات متحده معمولاً با استقبال کمتری روبرو می‌شود اما به گفته خبرگزاری‌ها، از انتخابات امسال استقبال بیشتری شده بود؛ به طوری که در برخی حوزه‌ها رأی‌گیری تا ساعاتی پس از پایان ساعت اعلام شده نیز ادامه داشت.