عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک، دخالت جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را در امور سوریه محکوم کرده و گفتند که این دو کشور خواهان صلح در سوریه نیستند. این بیانیه همزمان با هشدارهای بین‌المللی درباره احتمال بروز یک فاجعه انسانی در شهر ادلب در سوریه و تلاش برخی کشورها برای جلوگیری از آن صادر شده است.

شهر ادلب آخرین منطقه بزرگ تحت کنترل مخالفان بشار اسد در سوریه است. این احتمال داده شده که رژیم سوریه، با کمک جمهوری اسلامی و سوریه در روزهای آینده حمله نظامی گسترده‌ای را به این منطقه که صدها هزار غیرنظامی نیز در آن زندگی می‌کنند ترتیب دهد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شب گذشته هشدار داد که چنین حمله‌ای می‌تواند “کابوسی متفاوت با هرآنچه تا کنون در مناقشه خونین سوریه دیده شده” ایجاد کند. گوترش از همه بازیگران، به ویژه ایران، ترکیه و روسیه خواست از هیچ اقدامی برای محافظت در غیرنظامیان دریغ نکنند.

همزمان، نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل نیز در نشست ویژه شورای امنیت گفت که واشینگتن مدت‌ها است که دیگر به وعده‌های ایران و روسیه درباره محافظت از غیرنظامیان باور ندارد در واکنش، سفیر روسیه در سازمان ملل ایالات متحده و مخالفان بشار اسد را متهم کرد که قصدشان حفاظت از غیرنظامیان نیست؛ بلکه به گفته او می‌خواهند یک جزیره تروریستی را در خاک سوریه حفظ کنند.

از سوی دیگر اما، حسین جابری انصاری، مشاور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز گذشته به خبرنگاران گفت که تهران نیز نگران بروز فاجعه انسانی در ادلب است. انصاری مدعی شد که جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را خواهد کرد که از بروز چنین فاجعه‌ای جلوگیری کند. مشاور وزیر خارجه جمهوری اسلامی این سخنان را در حاشیه نشستی پیرامون قانون اساسی سوریه در شهر ژنو بیان کرد.

در این میان، بازرسان سازمان ملل متحد اعلام کردند که ارتش بشار اسد در سال جاری میلادی سه بار در حملات خود به ادلب و حومه دمشق از گاز کلر استفاده کرده است. به گفته سازمان ملل، استفاده از گاز کلر مصداق جنایت جنگی است.