دادستان کل جمهوری اسلامی، محمدجعفر منتظری از مردم ایران خواست که خودشان مشکلاتشان را حل کنند. منتظری این سخنان را شب گذشته در چابهار بیان کرد.

دادستان کل جمهوری اسلامی گفت: « در دوره جنگ تحمیلی اغلب مردم مشکلاتی که جنگ برای آنها پدید آورده بود را خودشان حل می‌کردند، لذا باید همان شاخص‌هایی که در دوران جنگ تحمیلی مورد توجه قرار می‌دادیم، در جنگ اقتصادی نیز لحاظ نماییم.»

رییس جمهوری اسلامی، حسن روحانی روز گذشته گفته بود که ایران بدترین شرایط اقتصادی خود را در چهل سال گذشته تجربه می‌کند؛ اما به ادعای روحانی، دولت او در این مورد مقصر نیست؛ بلکه این ایالات متحده است که باید بابت شرایط بد اقتصادی ایران سرزنش شود.

روحانی گفت: «امروز مشکلات ما عمدتاً به فشار آمریکا و اذنابش بر می‌گردد.» رییس جمهوری اسلامی سپس افزود: «نباید به جای محکوم کردن آمریکا، کسی دولت خدمتگزار یا نظام بزرگ اسلامی را سرزنش کند.»

شرایط اقتصادی در ایران از سال گذشته به شدت رو به وخامت گذاشت. در این مدت، بهای ارزهای خارجی نزدیک به سه برابر افزایش یافته است. علاوه بر ارزهای خارجی، بهای انواع کالاها، از جمله کالاهای اساسی نیز به شدت افزایش یافته است. بهای گوشت و مرغ در ماه‌های اخیر چند برابر شده است و بر اساس جدیدترین گزارش دستگاه‌های حکومتی در ایران، بهای مسکن نیز در شهر تهران در یک سال اخیر دو برابر شده است.

همچنین، بهای ارزهای خارجی که در دو – سه ماه اخیر کمی تثبیت شده بود، در روزهای اخیر بار دیگر روند افزایشی یافته است. بر اساس گزارش‌ها، بهای دلار آمریکا در بازار آزاد ایران در روزهای اخیر بار دیگر از دوازده هزار تومان بیشتر شد. این موضوع موجب شد که مقامات حکومتی بار دیگر به مردم درباره خرید ارز هشدار دهند. بهای هر دلار آمریکا در اوائل پاییز امسال از بیست هزار تومان نیز عبور کرده و رکوردی تاریخی به ثبت رسانده بود.

 

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که دستکم پانصد هکتار از اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه دز در استان خوزستان زیر آب رفته است. همزمان، دبیرکل هلال احمر جمهوری اسلامی، محمودرضا پیروزی، گفت که جاری شدن سیل در خوزستان قابل پیش‌بینی بود. آقای پیروزی گفت که اوضاع کنونی خوزستان مانند مریضی است که خونریزی مغزی کرده و دیگر نمی‌توان برای او کاری کرد.

جاری شدن سیل در خوزستان در روزهای اخیر خسارات فراوانی ایجاد کرده است. کارشناسان می‌گویند ساخت سدها و آب‌بندهای کارشناسی نشده از دلایل اصلی جاری شدن اینگونه سیلاب‌ها در ایران است.