خانواده‌های شهروندان آمریکایی محبوس در ایران از دولت ایالات متحده خواستند که ویزای اقوام مقامات جمهوری اسلامی را که در آن کشور زندگی می‌کنند لغو کند. به گزارش شبکه تلویزیونی ان.بی.سی، این خانواده‌ها حتی فهرستی نیز از اقوام مقامات جمهوری اسلامی که ساکن ایالات متحده هستند آماده کرده و برای کاخ سفید و نیز اعضای کنگره فرستاده‌اند.

موضوع زندگی اعضای خانواده بسیاری از مسؤولان جمهوری اسلامی در ایالات متحده در سال‌های اخیر بسیار جنجالی بوده است. از اعضای خاندان لاریجانی تا برادرزاده حسن روحانی و حتی نوه احمد جنتی، همگی ساکن ایالات متحده هستند. حتی فرزند معصومه ابتکار، سخنگوی دانشجویان موسوم به پیرو خط امام که در سال هزار و سیصد و پنجاه و هشت سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند، مدتی ساکن ایالات متحده بود. بسیاری از ایرانیان می‌گویند جمهوری اسلامی با تبلیغ دشمنی علیه ایالات متحده موجب شده که امروزه حتی گرفتن ویزای توریستی آمریکا نیز برای شهروندان عادی ایران تقریباً غیرممکن شود، اما مسؤولان همین رژیم، فرزندان خود را به ایالات متحده می‌فرستند.

از سوی دیگر، ایرانیان خارج کشور نیز بارها نسبت به حضور اعضای خانواده مقامات جمهوری اسلامی، به ویژه در ایالات متحده، در حالی که ده‌ها شهروند دوتابعیتی در ایران زندانی هستند، اعتراض کرده‌اند.

همزمان با درخواست خانواده‌های زندانیان آمریکایی در ایران از کاخ سفید، خانواده‌های گروهی از افراد دوتابعیتی و یا شهروند کشورهای غربی که عزیزانشان در ایران زندانی هستند نیز در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبران جهان، خواهان اقدام جهانی برای آزادی این افراد شدند. در این نامه سرگشاده تأکید شده که بازداشت این افراد توسط جمهوری اسلامی به وضوح “گروگان‌گیری” است.

بر اساس آمار، در یک دهه گذشته نزدیک به پنجاه تن با تابعیت دوگانه و نیز شهروندان کشورهای عمدتاً غربی در ایران بازداشت شده‌اند. شماری از این افراد در نتیجه معامله با جمهوری اسلامی آزاد شده‌اند؛ اما همچنان نزدیک به بیست تن از آنان همچنان در ایران زندانی هستند. جمهوری اسلامی گروگان‌گیری این افراد را رد می‌کند و مدعی است که آنها به دلیل جاسوسی و یا اقدامات امنیتی دیگر زندانی شده‌اند.