محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که حملات اسرائیل علیه نیروهای سپاه در سوریه یکی از موضوعاتی است که در دیدار پیش روی حسن روحانی با ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان مطرح خواهد شد. او این اظهارات را روز گذشته در مصاحبه‌ای با تلویزیون راشا تودی بیان کرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین تهدید کرد که رژیم ایران، به گفته او “به موقع و بر اساس منافع ملی” به این حملات واکنش نشان خواهد داد. مقامات اسرائیلی اخیراً تأیید کردند که این کشور مسؤول صدها و شاید هزاران حمله علیه نیروهای جمهوری اسلامی و دست‌نشاندگان آنها در سوریه بوده است.

دیدار سه جانبه مقامات ایرانی، روسی و ترکیه‌ای تنها یک هفته پیش از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه برگزار می‌شود. برخی مقامات ایرانی اخیراً از روسیه بابت هماهنگی با اسرائیل در زمینه حمله به نیروهای سپاه پاسداران در سوریه انتقاد کرده بودند.

همزمان، امروز نیز گزارشی منتشر شد مبنی بر حمله هوایی جنگنده‌های روسی به اهداف تحت کنترل ایران در سوریه. بر اساس گزارش یک تارنمای خبری کردزبان، نیروهای روسی چند روز پیش پل‌هایی بر روی رودخانه فرات را که توسط نیروهای ایرانی کنترل می‌شد منفجر کرده‌اند. این گزارش به نقل از یک مقام ارشد سوری نقل شده است. پیشتر نیز گزارش‌هایی از درگیری میان نیروهای ایرانی با روسی در مناطق دیگری از سوریه منتشر شده بود.