سناتورهای آمریکایی امروز طرحی را به رأی می‌گذارند که بر اساس آن دولت آمریکا موظف می‌شود بر حمایت خود از کشورهایی مانند اسرائیل و اردن افزوده و فشار بر رژیم بشار اسد را افزایش دهد. اما بندی از این طرح که توسط سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو به آن افزوده شده، بحث‌های شدیدی را در میان چپ‌گرایان در حزب دموکرات و باقی اعضای سنا برانگیخته است. این بند، خواهان مقابله با گروه‌هایی شده که تحریم اسرائیل را تبلیغ می‌کنند. موافقان این بند می‌گویند تحریم اسرائیل، که شامل تحریم دانشگاه‌ها، هنرمندان و حتی کودکان اسرائیلی می‌شود، یادآور تحریم یهودیان در آلمان نازی است. اما مخالفان این بند می‌گویند که تصویب آن می‌تواند خلاف متمم اول قانون اساسی ایالات متحده باشد.

در میان مخالفان این بند، سخنان رشیده طلیب، نماینده فلسطینی‌تبار کنگره ایالات متحده بیشترین واکنش‌ها را برانگیخت. خانم طلیب که به تازگی به نمایندگی کنگره رسیده است، در توییتی نوشت هواداران این طرح فراموش کرده‌اند نماینده چه کشوری هستند.

این توییت با واکنش گسترده از سوی هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات و همچنین سازمان‌های یهودی در ایالات متحده روبرو شد. اتحادیه ضد افترا با انتشار بیانیه‌ای نوشت: برخی افراد توییت این نماینده کنگره را اینگونه تفسیر کرده‌اند که گویا یهودیان یا برخی از نمایندگان غیر یهودی کنگره که از این طرح حمایت می‌کنند، بیشتر به اسرائیل وفادارند تا ایالات متحده. اتحادیه ضد افترا در ادامه نوشت: «چه منظور طلیب این بوده باشد و چه نه، چنین زبانی عمیقاً مشکل‌زا است.» اتحادیه ضد افترا در ادامه به اتهامات مشابه در زمینه وفاداری دوگانه که در طول تاریخ آمریکا به گروه‌ها مختلف زده شده اشاره کرده و می‌گوید این موضوع، به ویژه در زمانی که یهودی‌ستیزی در حال افزایش است، برای یهودیان بسیار حساس است.

کمیته یهودیان عضو حزب دموکرات در ایالات متحده نیز در توییتی، این اتهامات از سوی رشیده طلیب را “خطرناک و اشتباه” توصیف کرده و نوشت که این صحبت‌ها به روند صلح آسیب می‌رساند. کمیته یهودیان آمریکا نیز با اشاره به اقدامات گذشته خانم طلیب، نوشت: «بیا در مورد وفاداری دوگانه صحبت کنیم.»

سناتور مارکو روبیو نیز در توییتی نوشت این گفته خانم طلیب از اتهامات یهودی‌ستیزانه مرسوم است.

پیش‌بینی می‌شود که دموکرات‌ها در سنا، رأی‌گیری در زمینه این لایحه را تا زمان بازگشایی دولت آمریکا به تعویق بیاندازند.