در پی تحریم یکی از شاخه‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و دو مسؤول این وزارتخانه توسط اتحادیه اروپا، تهران بروکسل را به مقابله به مثل تهدید کرد. همزمان اما، ایالات متحده از این اقدام اتحادیه اروپا حمایت کرد.

اتحادیه اروپا روز گذشته این تحریم‌ها را تصویب کرد. این تحریم‌ها امروز به اجرا درآمد. این اقدام موجب ضبط اموال این بخش از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و افراد نام برده در اروپا خواهد شد. این تصمیم در پی کشف چند مورد توطئه تروریستی حکومت ایران در کشورهای اروپایی در یک سال گذشته گرفته شد.

یکی از این توطئه‌های تروریستی، تلاش مأموران حکومت ایران برای ترور یکی از رهبران گروه‌های سیاسی عربِ ایرانی در دانمارک بود. دانمارک حدود دو ماه پیش از کشف این توطئه خبر داد. پس از آن بود که دانمارک خواهان مقابله اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی شد. وزیر خارجه دانمارک دیروز نخستین فردی بود که خبر این اقدام اتحادیه اروپا را منتشر کرد. او در توییتی نوشت که این تحریم، هشداری جدی از سوی اتحادیه اروپا است مبنی بر اینکه این نهاد چنین رفتاری را در اروپا تحمل نمی‌کند.

علاوه بر دانمارک، در ماه‌های اخیر یک توطئه جمهوری اسلامی برای بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت، وابسته به مجاهدین خلق در پاریس نیز لو رفته است. در این رابطه، یک دیپلمات جمهوری اسلامی در اروپا نیز بازداشت شده است. سه هفته پیش نیز کشور آلبانی اعلام کرد که دو دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی را به علت به خطر انداختن امنیت آن کشور اخراج کرده است.