جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید نیروهای آمریکایی به شرطی از سوریه خارج می‌شوند که ترکیه تعهد دهد امنیت شبه‌نظامیان کُرد متحد آمریکا را تأمین می‌کند. بولتون این سخنان را امروز در اسرائیل بیان کرد. مشاور امنیت ملی ایالات متحده قرار است از اسرائیل به ترکیه رفته و با مقامات آن کشور دیدار کند.

در آستانه این دیدار، شبکه خبری ان.بی.سی به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داده بود که به منظور کاستن از نگرانی اسرائیل و نیز برای مقابله با داعش و جمهوری اسلامی، شماری از نظامیان آمریکایی در جنوب سوریه باقی خواهند ماند. این مقام آمریکایی همچنین گفته بود که ایالات متحده از حمله اسرائیل به نیروهای سپاه و دیگر شبه‌نظامیان تحت کنترل جمهوری اسلامی در سوریه، حمایت می‌کند.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هشدار داد که به گفته او فکر نکند بعد از خروج نیروهای آمریکایی می‌تواند به حملات شیمیایی علیه مخالفان دست بزند. بولتون با اشاره به دو مورد واکنش نظامی آمریکا به حملات شیمیایی بشار اسد، گفت اگر پیام دو واکنش قبلی را نشنیدی، بدان که واکنش بعدی بسیار قوی‌تر خواهد بود.

دونالد ترامپ حدود سه هفته پیش اعلام کرد که حدود دو هزار نیروی آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند. این تصمیم با اعتراض بسیاری از سیاستمداران و نظامیان آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه روبرو شد. ترامپ سپس گفت که این تخلیه نیروها به صورت آرام و تدریجی انجام خواهد شد.