معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان می‌گوید وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به سخنگوی طالبان مبدل شده است. این اتهام پس از آن مطرح می‌شود که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که آینده افغانستان نمی‌تواند بدون حضور طالبان باشد.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات گفت که جمهوری اسلامی از این موضوع هراس دارد که “آزادی‌های موجود در افغانستان به الگویی برای ایران مبدل شود” و به گفته او، به همین دلیل است که مقامات تهران از اندیشه‌های ملا عمر، رهبر پیشین طالبان حمایت می‌کنند. به گزارش بی‌بی‌بی سی فارسی، آقای مرتضوی در صفحه فیسبوک خود همچنین نوشته است: «مقامات وزارت خارجه ايران اين روزها در نقش سخنگويان طالبان عمل می‌كنند. اگر كشور همسايه معتقد به گفتگو برای پیدا کردن راه حل است، چرا از از این شیوه برای حل مشكلات سياسی داخلی خود استفاده نمی‌کند؟»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که به هند سفر کرده، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ان.دی.تی.وی بر لزوم حضور طالبان در آینده سیاسی افغانستان تأکید کرده بود. ظریف در این زمینه گفته بود: «من معتقدم که دولت آینده در افغانستان نمی‌تواند بدون نقش طالبان باشد؛ اما ما قویاً باور داریم که آن‌ها نباید نقش غالب در افغانستان داشته باشند.»

جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر روابط خود با طالبان را رسماً تأیید کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هفته پیش با تأیید دیدار هیئتی از رهبران طالبان از تهران، در این زمینه گفت: «با توجه به اینکه پنجاه درصد از اراضی افغانستان در اختیار طالبان است، و با توجه به ناامنی و بی‌ثباتی که در افغانستان است، با تمایل و اعلام این موضوع به دولت افغانستان این موضوع صورت گرفت.»

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از کمک‌های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی به این گروه اسلامگرای سنی‌مذهب منتشر شده است. حکومت ایران در حالی با طالبان مذاکره می‌کند که این گروه مسؤول قتل چندین دیپلمات و روزنامه‌نگار ایرانی در دهه هفتاد خورشیدی است. در این زمینه، محمدجواد ظریف به شبکه تلویزیونی هندی گفته که قرار نیست به گفته او تا ابد جمهوری اسلامی اسیر گذشته باشد.