مقامات جمهوری اسلامی بار دیگر از حضور این کشور در سوریه دفاع کردند. حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی امروز در دیدار با ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در تهران گفت که امنیت سوریه یکی از سیاست‌های مهم منطقه‌ای جمهوری اسلامی است. علی‌اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی نیز گفت که این آمریکا است که باید از سوریه برود.

این سخنان یک روز پس از آن بیان می‌شود که اعلام شد نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، حدود دو هفته دیگر در مسکو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته با اعلام این خبر گفت که تلاش جمهوری اسلامی برای تثبت نظامی در سوریه محور اصلی مذاکرات طرفین خواهد بود. سفر آقای نتانیاهو به مسکو تنها یک هفته پس از دیدار سه جانبه پوتین – اردوغان – روحانی انجام خواهد شد.

مقامات اسرائیلی اخیراً مسؤولیت انجام صدها حمله به اهداف متعلق به جمهوری اسلامی در سوریه را پذیرفتند. اورشلیم می‌گوید تحت هیچ شرایطی اجازه تثبیت نظامی حکومت ایران در سوریه را نخواهد داد. بنیامین نتانیاهو، روز گذشته در جریان کنفرانس خبری مشترک با رییس جمهوری اتریش گفت که اسرائیل تا حد زیادی پیش‌روی نیروهای ایرانی در سوریه را متوقف کرده است. نتانیاهو سپس افزود که اسرائیل مصمم است که به جمهوری اسلامی اجازه ندهد که جبهه دیگری علیه این کشور در آن سوی بلندی‌های گولان ایجاد کند.

این اظهارات آقای نتانیاهو ساعاتی پس از آن مطرح شد که علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی تهدید کرد که اگر عملیات نظامی اسرائیل علیه نیروهای سپاه در سوریه ادامه یابد، به توصیف او، تهران نیز دست به “اقدامات متناسب” علیه اسرائیل خواهد زد. شمخانی این تهدید را در جریان ملاقات با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه بیان کرد. شمخانی گفت: «در صورت تداوم اقدامات اسرائیل در سوریه، تدابیر پیش‌بینی‌شده برای بازدارندگی و پاسخ قاطع و متناسب به‌ گونه‌ای که درس عبرتی برای حکام دروغگو و جنایتکار اسرائیل باشد، فعال خواهد شد.»

در هفته‌های اخیر برخی مقامات در ایران از آنچه حمایت روسیه از حملات اسرائیل به نیروهای سپاه پاسداران در سوریه خواندند به شدت انتقاد کرده بودند. از جمله حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته بود که سامانه‌های دفاع هوایی روسی مستقر در سوریه در زمان حملات اسرائیل خاموش می‌شوند.

در پی آنکه در جریان یکی از حملات منتسب به اسرائیل در سوریه، سامانه دفاع هوایی سوریه به اشتباه یک هواپیمای روسی را سرنگون کرد، روسیه با استقرار سامانه‌های دفاعی اس-۳۰۰ در سوریه موافقت کرد. به گفته کارشناسان این سامانه تا کنون در برابر عملیات اسرائیل واکنشی نشان نداده است. روزنامه اسرائیلی هاآرتص دیروز گزارش داده بود که دستکم سه سامانه از سیستم‌های اس-۳۰۰ در سوریه در حال حاضر در حالت عمودی و آماده عملیات هستند.