رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، در سخنرانی سالانه خود در کنگره، موسوم به “استیت آو د یونیون”، به شدت از یهودی‌ستیزی انتقاد کرد و جمهوری اسلامی را رژیمی خواند که یهودیان را تهدید به نسل‌کشی می‌کند. آقای ترامپ همچنین از تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده در اسرائیل به اورشلیم دفاع کرد.

رییس جمهور ایالات متحده گفت که دولت او از “رژیمی که مرگ بر آمریکا می‌گوید و تهدید به نسل‌کشی علیه یهودیان می‌کند” چشم برنخواهد داشت. دونالد ترامپ با اشاره به حمله مرگبار چند ماه پیش به کنیسای “درخت زندگی” در پیتزبرگ، گفت که این موضوع نشان می‌دهد که چرا باید علیه رژیم ایران موضعی قاطع گرفته شود. این سخنان در حالی بیان می‌شد که شماری از بازماندگان حمله به کنیسای “درخت زندگی” توسط دولت آمریکا به کنگره دعوت شده بودند. در جریان حمله فردی با انگیزه‌های یهودی‌ستیزانه به این کنیسا در شهر پیتزبرگ، یازده نمازگزار یهودی کشته شدند.

دونالد ترامپ سپس جمهوری اسلامی را “بزرگترین حامی تروریسم” در جهان و یک “دیکتاتوری فاسد” خواند. رییس جمهور ایالات متحده بار دیگر از تصمیم خود در زمینه خارج کردن واشینگتن از برجام دفاع کرد و گفت این کار و متعاقب آن، وضع شدیدترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را به منظور جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای انجام داده است.

در واکنش، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در توییتی ایالات متحده را متهم کرد که از “دیکتاتورها، قصابان و افراطیون” در منطقه حمایت می‌کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی خود بزرگترین حامی گروه‌های تروریستی چون حماس و حزب‌الله در منطقه بوده و در کشتار نزدیک به نیم میلیون سوری توسط بشار اسد، دیکتاتور آن کشور نقش داشته است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از توییت خود مدعی شد که ایرانیان، از جمله یهودیان این کشور، “چهلمین سالگرد پیشرفت” خود را جشن می‌گیرند. این در حالی است که نزدیک به نود و پنج درصد از یهودیان ایران در چهل سال گذشته از این کشور مهاجرت کرده‌اند. همچنین، ظریف در حالی از “پیشرفت” کشور و جشن مردم صحبت می‌کند، که در یک سال گذشته شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات بی‌سابقه به رژیم بوده است.

رییس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی شب گذشته خود تنها یک بار به اسرائیل اشاره کرد. دونالد ترامپ ضمن دفاع از انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم، گفت که دولت او در زمینه خاورمیانه روشی بر اساس واقع‌گرایی را در پیش گرفته است. دونالد ترامپ روش دولت‌های پیشین آمریکا را بر اساس تئوری‌هایی دانست که دهه‌ها است حاصلی نداشته‌اند.

سفارت ایالات متحده در اسرائیل سال گذشته از تل‌آویو به اورشلیم منتقل شد. این تصمیم با اعتراض فلسطینیان و برخی کشورهای دیگر روبرو شد. اسرائیل اورشلیم را پایتخت خود می‌داند ولی فلسطینیان می‌گویند که بخش شرقی این شهر باید پایتخت کشور آینده آنها باشد.