هلند می‌گوید جمهوری اسلامی را مسؤول ترور دو شهروند ایرانی – هلندی در خاک هلند می‌داند. مقامات هلند این اقدام را غیرقابل قبول توصیف کردند.

همزمان، اتحادیه اروپا یکی از شاخه‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و دو نفر از مسؤولان این وزارتخانه را به فهرست خود از سازمان‌ها و اشخاص حقیقی تروریست اضافه می‌کند. این اقدام که رهبران اروپایی امروز در زمینه آن به توافق رسیدند، موجب ضبط اموال این بخش از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و افراد نام برده در اروپا خواهد شد. این تصمیم در پی کشف چند مورد توطئه تروریستی حکومت ایران در کشورهای اروپایی در یک سال گذشته گرفته شد.

یکی از این توطئه‌های تروریستی، تلاش مأموران حکومت ایران برای ترور یکی از رهبران گروه‌های سیاسی عربِ ایرانی در دانمارک بود. دانمارک حدود دو ماه پیش از کشف این توطئه خبر داد. پس از آن بود که دانمارک خواهان مقابله اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی شد. وزیر خارجه دانمارک امروز نخستین فردی بود که خبر این اقدام اتحادیه اروپا را منتشر کرد. او در توییتی نوشت که این تحریم، هشداری جدی از سوی اتحادیه اروپا است مبنی بر اینکه این نهاد چنین رفتاری را در اروپا تحمل نمی‌کند.

علاوه بر دانمارک، در ماه‌های اخیر یک توطئه جمهوری اسلامی برای بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت، وابسته به مجاهدین خلق در پاریس نیز لو رفته است. در این رابطه، یک دیپلمات جمهوری اسلامی در اروپا نیز بازداشت شده است. سه هفته پیش نیز کشور آلبانی اعلام کرد که دو دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی را به علت به خطر انداختن امنیت آن کشور اخراج کرده است.

به گفته وزارت خارجه آلبانی، دیپلمات‌های جمهوری اسلامی به دلیل به خطر انداختن امنیت آن کشور، “عنصر نامطلوب” تشخیص داده شده بودند. سخنگوی وزارت خارجه آلبانی تأکید کرده بود که این کشور پیش از اخراج دیپلمات‌های ایرانی، با اسرائیل و کشورهای دیگر، از جمله متحدانش در ناتو، مشورت کرده بود.

اگرچه سخنگوی وزارت خارجه آلبانی نام و مقام این دیپلمات‌های را اعلام نکرد، اما جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توییتی نوشت که یکی از افراد اخراج شده، سفیر جمهوری اسلامی در آلبانی بوده است.

سفیر جمهوری اسلامی در آلبانی که به دلیل نقش داشتن در طراحی حملات تروریستی اخراج شده غلامحسین محمدنیا نام دارد. او از یاران نزدیک محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی است. محمدنیا در جریان مذاکرات اتمی با پنج به علاوه یک از اعضای تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی بود. او همچنین در گذشته، در زمان حضور محمدجواد ظریف در نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در دفتر نمایندگی ایران در این سازمان کار می‌کرد.