بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز امروز ایالات متحده را متهم کرد که به تحریم “معتاد” شده؛ هرچند که به گفته او، واشینگتن از این تحریم‌ها نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

قاسمی در جریان نشست مطبوعاتی هفتگی خود گفت: «تجربه به کرات نشان داده که این تحریم‌ها صرفاً جنگ روانی است و ایران علی‌رغم همه فشارها و تهدیدات می‌تواند همکاری‌های خود را با جهان ادامه دهد و این تحریم‌ها هم به تاریخ خواهد پیوست و ما از این مرحله هم عبور خواهیم کرد.» این ادعا در حالی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان در ماه‌های اخیر از ایران خارج شده‌اند و همین امروز بزرگترین بانک هند اعلام کرد که دیگر با ایران داد و ستد نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در ادامه همچنین گفت که کار بر روی ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای ادامه داد و ستد با ایران در شرایط تحریم هنوز ادامه دارد و به گفته او، به زودی آماده خواهد شد. این در حالی است که پیشتر ادعا شده بود که این ساز و کار پیش از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا آغاز به کار خواهد کرد. گفته شده که هیچ کشوری در اروپا حاضر نیست میزبان این ساز و کار باشد؛ هرچند که اتحادیه اروپا امروز نیز از زبان مسؤول امور اقتصادی خود، پییر مسکوویچ، بار دیگر عدم موافقت خود با این تحریم‌ها را اعلام کرد.

چین نیز واکنشی مشابه نشان داده و از این بازگشت‌ تحریم‌ها ابراز تأسف کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین، بدون آنکه بگوید آیا این کشور از تحریم خرید نفت ایران مستثنی شده یا نه، گفت که معاملات قانونی پکن با تهران ادامه خواهد یافت.

اظهارات این مقامات در حالی است که وزیر خزانه داری ایالات متحده نسبت به دور زدن تحریم ها علیه جمهوری اسلامی هشدار داد. استیو منوچین روز گذشته در مصاحبه با نشریه فایننشال تایمز گفت کشورش نهادهایی را که تلاش به دور زدن تحریمها داشته باشند تحمل نخواهد کرد. و افزود از نظر ایالات متحده این نهادها به عنوان شریک جمهوری اسلامی در هزینه کردن بلندپروازی های زیانبارش شناخته خواهند شد.

اما همزمان با آغاز دور دوم تحریم‌ها، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی امروز در مجلس حاضر شد تا به پرسش‌های نمایندگان، از جمله درباره برجام پاسخ دهد. ظریف تأکید کرد که برجام بر اساس نظر علی خامنه‌ای امضا شد. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته سعی کرده این‌گونه القا کند که توافق اتمی خلاف دیدگاه او بوده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین به شکل غیرمستقیم گفت که رژیم ایران در جریان گفت و گوها سر آمریکا کلاه گذاشته است. او گفت: چرا وقتی ترامپ می‌گوید ظریف سر کری کلاه گذاشت قبول نمی‌کنید؟

ظریف همچنین مدعی شد که دلار در سراشیبی سقوط است و مردم ایران طرفدار جمهوری اسلامی هستند. این در حالی است که در یک سال گذشته بهای دلار دستکم در ایران پنج برابر افزایش یافته و مردم نیز در تظاهرات متعدد، شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی سر داده‌اند.

بازگشت تحریم های اتمی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، واکنش شماری از مقامات بلندپایه اسرائیل را نیز به دنبال داشت.