بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که این کشور درباره برنامه موشکی خود با هیچ کس مذاکره نخواهد کرد. او این سخنان را امروز، در کنفرانس خبری هفتگی خود بیان کرد. او همچنین بار دیگر در واکنش به اتهامات مطرح شده از سوی ایالات متحده و بریتانیا درباره آزمایش موشکی اخیر ایران، بدون آنکه این موضوع را رد کند، خبرنگاران را به سپاه پاسداران ارجاع داد.

قاسمی در این زمینه گفت: « شما باید این سؤال را از مقامات نظامی بپرسید و آنچه که مربوط به وزارت خارجه است بیان مواضع کلی ایران در مورد سیاست‌های دفاعی‌اش است.» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سپس با رد هرگونه احتمال مذاکره تهران با واشینگتن و یا اروپا درباره برنامه موشکی‌اش گفت: « همان‌طور که بارها گفته‌ایم ما در خصوص موضوعات دفاعی و موشکی‌مان با کشوری مذاکره نمی‌کنیم و گفت‌وگویی نداریم. سیاست ما در این زمینه روشن است. این امور مربوط به سیاست داخلی ماست و دیگران حق ورود به اینگونه مسائل را ندارند و این اجازه را نمی‌دهیم که دیگران در اینگونه مسائل داخلی ما دخالت کنند.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه در توییتی جمهوری اسلامی را متهم کرد که موشکی میان‌برد با توانایی حمل چندین کلاهک جنگی آزمایش کرده است. آقای پومپئو این اقدام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نامید. در این قطعنامه که پس از امضای برجام صادر شد، از جمهوری اسلامی خواسته شده که تا هشت سال از کار بر روی موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی خودداری کند. مقامات آمریکایی می‌گویند موشک آزمایش شده توانایی حمل کلاهک اتمی نیز دارد.

وزیر دفاع ایالات متحده، جیمز متیس نیز در نشستی امنیتی در کالیفرنیا آزمایش موشکی جمهوری اسلامی را دلیل دیگری دانست مبنی بر اینکه مذاکرات با تهران نتیجه‌بخش نخواهد بود. وزیر دفاع ایالات متحده گفت: «این موضوع نشان می‌دهد که همانطور که تلاش سازمان ملل متحد برای جلوگیری از شلیک موشک توسط حکومت ایران شکست خورد، هر تلاشی از سوی ما به منظور پایان دادن به حمایت آنها از تروریسم نیز ناموفق خواهد بود.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز این آزمایش را “تحریک‌آمیز” توصیف کرد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی نوشت که بریتانیا از این آزمایش موشکی “عمیقاً نگران” است. او همچنین تأکید کرد که این آزمایش “تحریک‌کننده، تهدیدآمیز و ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت” است.

ایالات متحده حدود هفت ماه پیش از قرارداد اتمی با جمهوری اسلامی، موسوم به برجام خارج شد. یکی از شروطی که واشینگتن برای رسیدن به توافقی جدید با ایران معین کرده، توقف برنامه تولید و توسعه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی است.