گروهی از اعضای کنگره آمریکا قصد دارند طرحی را برای مقابله با “افزایش نفوذ” جمهوری اسلامی ایران در عراق تصویب کنند. این طرح توسط گروهی از سناتورها و نمایندگان جمهوریخواه کنگره تهیه شده است. بر اساس این طرح که به رؤیت خبرگزاری رویترز رسیده است، شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق تحریم می‌شوند. هنوز مشخص نیست که این طرح چه زمانی برای تصویب به کمیته مربوطه ارائه خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در عراق در روزهای اخیر به تهدید یکدیگر پرداخته‌اند. دامنه این تهدید خود جمهوری اسلامی را نیز در بر گرفته است.

ایالات متحده روز سه شنبه هشدار داد که به هرگونه اقدام گروه‌های دست‌نشانده جمهوری اسلامی در عراق علیه منافع آمریکا واکنشی “سریع و قاطع” نشان خواهد داد. سخنگوی کاخ سفید با اشاره به حملات اخیر به سفارت آمریکا در بغداد و نیز کنسولگری آن کشور در بصره، جمهوری اسلامی را متهم به نقش داشتن در این حملات کرد. در بیانیه کاخ سفید نوشته شده است که جمهوری اسلامی “برای متوقف کردن حملات نائبان خود در عراق که از آنها بصورت مالی و تسلیحاتی و یا آموزشی حمایت می‌کند، هیچ اقدامی انجام نداده است.”

روز جمعه سه خمپاره به منطقه سبز بغداد که محل استقرار برخی از ادارات مهم دولتی و نیز سفارت‌خانه‌های خارجی است برخورد کرد. این نخستین حمله از این دست به این منطقه در سال‌های اخیر بود. همزمان، کنسولگری ایالات متحده در بصره نیز که نزدیک فرودگاه آن شهر است، هدف چندین راکت قرار گرفت. هیچ کدام از این حملات تلفات جانی یا خسارت مالی بر جای نگذاشته‌اند.

در واکنش، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، بهرام قاسمی، بیانیه کاخ سفید را “حیرت‌انگیز، تحریک‌آمیز و غیرمسؤولانه” خواند. قاسمی صدور این بیانیه را “فرافکنانه” و “نوعی فرار به جلو” برای شانه خالی کردن “از بار مسؤولیت” حمله به اماکن دیپلماتیک دیگر نامید.

در هفته‌های اخیر شهر بصره شاهد اعتراضات شدید مردم به دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور عراق و نیز مشکلات اقتصادی و کمبود آب و برق بوده است. در جریان این اعتراضات، نه تنها شعارهای ضد جمهوری اسلامی سر داده شده، بلکه کنسولگری ایران در آن شهر نیز به آتش کشیده شد. علاوه بر این، دفاتر و مقرهای گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق، مانند حشد شعبی نیز هدف مخالفان قرار گرفته است. مخالفان همچنین پرچم‌های جمهوری اسلامی را لگدمال کرده و به آتش کشیدند.