همزمان با نزدیک شدن به موعد آغاز نخستین مرحله از تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگران آن هستند که مبادا هدف ایالات متحده، کمک به تغییر رژیم در ایران باشد. مرحله نخست بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی از نیمه‌شب امشب به وقت شرق آمریکا آغاز خواهد شد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده شب گذشته به خبرنگاران گفت که جزئیات این مرحله از تحریم‌ها امروز اعلام خواهد شد.

پمپئو که در مسیر بازگشت از سفر آسیایی خود با خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را “بخش مهمی” از اقدامات ایالات متحده در جهت مقابله با آنچه “فعالیت‌های شرورانه” جمهوری اسلامی خواند توصیف کرد. وزیر خارجه ایالات متحده رهبران جمهوری اسلامی را “بازیگرانی بد” خواند که به گفته او، برای بیرون آمدن از زیر بار تحریم‌ها باید تغییرات بسیاری را اعمال کرده و “همچون یک کشور عادی” رفتار کنند. پمپئو همچنین با اشاره به اظهارات هفته گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده مبنی بر آمادگی‌اش برای دیدار بدون پیش‌شرط با حسن روحانی، گفت که در حال حاضر هیچ علاقه‌ای به تغییر در میان رهبران ایران دیده نمی‌شود.

وزیر خارجه ایالات متحده سپس به اعتراضات اخیر در ایران اشاره کرد و گفت که مردم از رهبران جمهوری اسلامی ناراضی هستند؛ چرا که این رهبران نتوانسته‌اند به وعده‌های اقتصادی خود عمل کنند. آقای پمپئو در ادامه تأکید کرد که ایالات متحده از حق مردم ایران برای انتخاب رهبرانشان دفاع می‌کند. وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی در اندونزی نیز که دیروز پخش شد، جمهوری اسلامی را “بزرگترین حکومت حامی تروریسم” در جهان خوانده و گفته بود که ایالات متحده در پی متوقف کردن این رفتار جمهوری اسلامی است.

اما ساعاتی مانده به بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، وزرای خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از این موضوع ابراز “تأسف” کرده و بر تعهد خود بر حفظ توافق اتمی تأکید کردند. سخنگوی کمیسیون اروپا، مینا آندریوا نیز ساعاتی پیش گفت که قانون اتحادیه برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی از امشب به اجرا گذاشته می‌شود. به گفته خانم اندریوا، این قانون نه تنها قرار است از شرکت‌های اروپایی در برابر این تحریم‌ها و احکام صادر شده در دادگاه‌های آمریکا محافظت کند، بلکه اصولاً پایبندی به تحریم‌های ایالات متحده را برای اروپایی‌ها ممنوع می‌کند. این در حالی است که در سه ماه گذشته بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی اعلام کرده‌اند که در راستای تحریم‌های ایالات متحده، داد و ستد با ایران را متوقف می‌کنند.

شب گذشته نیز، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌های اروپایی نوشته بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگران این هستند که ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم در ایران باشد. این دیپلمات‌ها با اشاره به خواسته‌های مطرح شده از سوی ایالات متحده، گفته‌اند که این به معنای تغییر رژیم است. ایالات متحده دوازده شرط برای جمهوری اسلامی گذاشته که عمده آنها مربوط به فعالیت‌های منطقه‌ای رژیم همچون حمایت از سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله لبنان است.

دونالد ترامپ سه ماه پیش اعلام کرد که ایالات متحده از برجام خارج شده و تحریم‌های آن کشور علیه جمهوری اسلامی بار دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد. در مرحله نخست این تحریم‌ها، معامله دلار، فلزات گران‌بها و نیز صنایعی مانند صنعت خودرو هدف قرار می‌گیرد. در مرحله دوم که از روز سیزدهم آبان، برابر با سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران آغاز خواهد شد، فروش نفت جمهوری اسلامی هدف قرار خواهد گرفت.