یک روز پس از نخستین سخنرانی انتخاباتی بنی گنتس، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت این رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس جدیدترین نظرسنجی‌ها که نتایج آن شب گذشته منتشر شد، اگر انتخابات پارلمانی اسرائیل همین امروز برگزار شود، حزب “اقتدار برای اسرائیل” به رهبری بنی گنتس، حدود بیست و یک تا بیست و چهار کرسی در کنست به دست می‌آورد. این حزب، در صورت ائتلاف با حزب میانه‌رو “یش عاتید” (آینده‌ای هست) به رهبری یائیر لاپید، می‌تواند شمار کرسی‌های خود را تا سی و پنج عدد افزایش دهد.

این در حالی است که حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، حدود سی کرسی کسب خواهد کرد. پیش بینی شده که اگر دادستان کل اسرائیل تصمیم بگیرد که تا پیش از انتخابات، علیه نخست‌وزیر ادعانامه صادر کند، تعداد کرسی‌های حزب لیکود به بیست و شش مورد کاهش خواهد یافت.

یک نظرسنجی کانال دوازده تلویزیون اسرائیل همچنین نشان می‌دهد که شمار افرادی که خواهان نخست‌وزیری بنی گنتس هستند، تقریباً با شمار هوادارن نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو برابر است. بر اساس این نظرسنجی، سی و شش درصد از شرکت‌کنندگان نتانیاهو را به عنوان نخست‌وزیر ترجیح می‌دهند و این عدد برای بنی گنتس سی و پنج درصد است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که شمار کرسی‌های احتمالی احزاب مختلف را پیش‌بینی کرده است، بنی گنتس این شانس را دارد که با ائتلاف با احزاب چپ و میانه دولت آینده را تشکیل دهد. ناظران می‌گویند با توجه به اینکه هنوز بیش از دو ماه به انتخابات باقی مانده است، این اعداد می‌تواند تغییر کند.

آقای گنتس ماه گذشته حزب جدیدی با نام “اقتدار برای اسرائیل” تأسیس کرد. شعار اصلی حزب او “اسرائیل پیش از هر چیز دیگر” است. تحلیلگران در اسرائیل این حزب را در شمار احزاب میانه‌رو دسته‌بندی می‌کنند.

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل” در نخستین سخنرانی انتخاباتی‌اش که شامگاه سه‌شنبه در تل‌آویو ایراد کرد، گفت که قصد دارد کشور را متحد کرده و به آنچه “سلطنت” بنیامین نتانیاهو نامید، پایان دهد. بنی گنتس در بخشی از این سخنرانی، دولت کنونی اسرائیل را با دوران پادشاهی در فرانسه مقایسه کرد. او گفت دولت به جای آنکه به مردم خدمت کند، آنها را مزاحم دانسته و با تهدید بر آنها حکومت می‌کند.

در واکنش، بنیامین نتانیاهو گفت هر سیاستمداری که می‌گوید نه راستگرا است و نه چپگرا، در واقع چپگرا است. برخی دیگر از سیاستمداران راستگرای اسرائیل از احزاب لیکود، راست نوین و شاس نیز از این سخنرانی به شدت انتقاد کردند. احزاب چپگرا نیز از اینکه آقای گنتس حاضر نشد به وضوح حضور در دولتی به رهبری نتانیاهو را رد کند، انتقاد کردند. برخی تحلیلگران چپ‌گرا نیز از اینکه در فهرست ارائه شده توسط این حزب، هیچ یهودی شرقی‌تبار یا زنی حضور ندارد انتقاد کردند.

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل”، در سخنرانی شامگاه سه‌شنبه خود، همچنین به جمهوری اسلامی اشاره کرد. او با تأکید بر شعار انتخاباتی‌اش مبنی بر اینکه برای بقاء در خاورمیانه باید قدرتمند بود، گفت که در اسرائیلِ تحت حاکمیت او، این کشور در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی و گروه‌های دست‌نشانده آن بی‌تفاوت نخواهد ماند.

او به شکل اختصاصی رهبران جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد. بنی گنتس خطاب به رییس جمهوری اسلامی گفت: «به خوبی آگاهم که شما برای ضربه زدن به اسرائیل توطئه‌چینی می‌کنید. من نقشه‌های شما را در شمال و جنوب و هر نقطه دیگری از خاورمیانه نقش بر آب خواهم کرد. من در صحنه بین‌الملل، در صحنه اقتصادی و در صحنه نظامی علیه شما عمل خواهم کرد. و اگر شما پیام شفاهی را درک نکنید، آن را از طریق ضربات دردناک و دقیق دریافت خواهید کرد.»

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل” سپس قاسم سلیمانی و حسن نصرالله را خطاب قرار داده و گفت: «برای شما پیامی روشن دارم: دوران وحشیگری منطقه‌ای شما به پایان رسیده است. یهودیان حق دارند که در صلح و امنیت، و نه تحت تهدید دائمی زندگی کنند.» او سپس افزود: «ما حاکمیت ملی ایران یا هیچ کشور دیگری را تهدید نمی‌کنیم، و تهدید حاکمیت ملی اسرائیل را نیز تحمل نخواهیم کرد.»

در این میان، گفته می‌شود که بنیامین نتانیاهو قصد دارد در هفته‌های منتهی به انتخابات، با سفر به چندین کشور جهان و تأکید بر بهبود روابط دیپلماتیک اسرائیل با این کشورها، آرای حزب لیکود را افزایش دهد. به نوشته روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت، علاوه بر هند و ایالات متحده، نخست‌وزیر اسرائیل قصد دارد در دو ماه آینده از مراکش نیز دیدار کند و صحبت‌هایی نیز مبنی بر احتمال سفر نتانیاهو به بحرین مطرح شده است.

در صورت سفر بنیامین نتانیاهو به بحرین، این کشور دومین کشور عرب حوزه خلیج فارس خواهد شد که در ماه‌های اخیر میزبان نخست‌وزیر اسرائیل بوده است. آقای نتانیاهو چندی پیش نیز از سلطان نشین عمان دیدار کرده بود.

انتخابات اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود.