رئیس جمهور پیشین پاراگوئه به شدت از تصمیم دولت کنونی کشورش منبی بر بازگرداندن سفارت خانه از اورشلیم به تل آویو انتقاد کرد. بنیامین نتانیاهو نیز در واکنش به این تصمیم پاراگوئه، دستور بستن سفارت اسرائیل در آسونسیون را صادر کرد.

هوراسیو کارتس، که تصمیم انتقال سفارت خانه کشورش از تل آویو به اورشلیم را گرفته بود اظهار داشت: به یک کشور دوست و به خواست ملت پاراگوئه خیانت کردیم. وی با این حال افزود: سال آینده در اورشلیم.

ماریو آودو بنیتس، رئیس جمهور پاراگوئه شب گذشته با اشاره به تصمیم مبنی بر بازگرداندن سفارت خانه کشورش به تل آویو گفت: هدف از این تصمیم ترغیب اسرائیل و فلسطینیها جهت رسیدن به صلح است. و افزود: پاراگوئه همواره به قوانین بین المللی به گفته او پایبند خواهد بود.

این تصمیم پاراگوئه واکنش تشکیلات خودگردان فلسطینی را نیز به دنبال داشت. ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان این تصمیم پاراگوئه را پیروزی بزرگ دیپلماسی فلسطینی تلقی کرد و اظهار داشت که این اقدام دیگر کشورها را نیز بر آن خواهد داشت که درباره انتقال سفارت خانه های خود به اورشلیم تجدید نظر کنند. وی نیز انتقال هر سفارت خانه به اورشلیم را نقض قوانین بین المللی تلقی کرد.

صائب عریقات، مقام بلندپایه تشکیلات خودگردان نیز از گواتمالا خواست که سفارت خانه خود را به تل آویو بازگرداند. وی با اعلام اینکه پاراگوئه به گفته او از کرده خود پشیمان است، بازگرداندن سفارت خانه آن کشور به تل آویو را «اقدامی قهرمانانه» توصیف کرد.

پاراگوئه تنها چهار ماه پیش سفارت خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل کرده بود.

اسرائیل اما به سرعت به این اقدام پاراگوئه واکنش نشان داد. بنیامین نتانیاهو که علاوه بر نخست وزیری، سمت وزارت خارجه را نیز بر عهده دارد با اعلام اینکه این تصمیم پاراگوئه بر روابط دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت دستور بستن سفارت اسرائیل در آسونسیون را صادر کرد.