در پی نخستین سخنرانی انتخاباتی بنی گنتس، رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، ناظران در این کشور می‌گویند که او شانس اصلی برای پیروزی در برابر بنیامین نتانیاهو است. آقای گنتس ماه گذشته حزب جدیدی با نام “اقتدار برای اسرائیل” تأسیس کرد. شعار اصلی حزب او “اسرائیل پیش از هر چیز دیگر” است. تحلیلگران در اسرائیل این حزب را در شمار احزاب میانه‌رو دسته‌بندی می‌کنند.

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل” در نخستین سخنرانی انتخاباتی‌اش که شب گذشته در تل‌آویو ایراد کرد، گفت که قصد دارد کشور را متحد کرده و به آنچه “سلطنت” بنیامین نتانیاهو نامید، پایان دهد. در این سخنرانی مشه یعلون، که او نیز پیشتر رییس ستاد کل ارتش اسرائیل بوده آقای گنتس را همراهی می‌کرد. به گفته ناظران، حضور دو فرمانده نظامی پیشین شانس این حزب را برای کسب آرای گسترده بالا برده است.

بنی گنتس در بخشی از سخنرانی دیشب خود دولت کنونی اسرائیل را با دوران پادشاهی در فرانسه مقایسه کرد. او گفت دولت به جای آنکه به مردم خدمت کند، آنها را مزاحم دانسته و با تهدید بر آنها حکومت می‌کند.

در واکنش، بنیامین نتانیاهو گفت هر سیاستمداری که می‌گوید نه راستگرا است و نه چپگرا، در واقع چپگرا است. برخی دیگر از سیاستمداران راستگرای اسرائیل از احزاب لیکود، راست نوین و شاس نیز از این سخنرانی به شدت انتقاد کردند. احزاب چپگرا نیز از اینکه آقای گنتس حاضر نشد به وضوح حضور در دولتی به رهبری نتانیاهو را رد کند، انتقاد کردند.

رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، در بخش دیگری از این سخنرانی، از سویی گفت که در صورت انتخاب شدن، گفت و گوهای صلح با فلسطینیان را از سر خواهد گرفت و از سوی دیگر گفت که از آبادی‌های اسرائیلی‌نشین بزرگ در کرانه باختری رود اردن حمایت می‌کند. او همچنین خواهان بهبود وضعیت نظام آموزشی و درمانی در اسرائیل شد. بنی گنتس در بخش بزرگی از سخنرانی خود نیز به انتقاد شدید از بنیامین نتانیاهو پرداخت و به ویژه به پرونده‌های قضایی که علیه نخست‌وزیر مطرح است اشاره کرد.

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل” همچنین به جمهوری اسلامی اشاره کرد. او با تأکید بر شعار انتخاباتی‌اش مبنی بر اینکه برای بقاء در خاورمیانه، باید قدرتمند بود، گفت که در اسرائیلِ تحت حاکمیت او، این کشور در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی و گروه‌های دست‌نشانده آن بی‌تفاوت نخواهد ماند.

او به شکل اختصاصی رهبران جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد. بنی گنتس خطاب به رییس جمهوری اسلامی گفت: «پرزیدنت روحانی، به خوبی آگاهم که شما برای ضربه زدن به اسرائیل توطئه‌چینی می‌کنید. من نقشه‌های شما را در شمال و جنوب و هر نقطه دیگری از خاورمیانه نقش بر آب خواهم کرد. من در صحنه بین‌الملل، در صحنه اقتصادی و در صحنه نظامی علیه شما عمل خواهم کرد. و اگر شما پیام شفاهی را درک نکنید، آن را از طریق ضربات دردناک و دقیق دریافت خواهید کرد.»

رهبر حزب “اقتدار برای اسرائیل” سپس قاسم سلیمانی و حسن نصرالله را خطاب قرار داده و گفت: «برای شما پیامی روشن دارم: دوران وحشیگری منطقه‌ای شما به پایان رسیده است. یهودیان حق دارند که در صلح و امنیت زندگی کنند و نه تحت تهدید دائمی. ما حاکمیت ملی ایران یا هیچ کشور دیگری را تهدید نمی‌کنیم، و تهدید حاکمیت ملی اسرائیل را نیز تحمل نخواهیم کرد.»

تحلیلگران در اسرائیل می‌گویند سابقه نظامی بنی گنتس، در کنار کاریزمای شخصی او می‌تواند شانس پیروزی وی در انتخابات را بالا ببرد. همچنین، اینکه رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، در عین آنکه خواهان از سر گیری گفت و گوهای صلح است، می‌گوید از امنیت اسرائیل نیز صرف‌نظر نخواهد کرد، می‌تواند موجب جلب شماری از رأی‌دهندگان به او شود.

انتخابات زودهنگام اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود.