در پی آنکه اسرائیل به دو هدف در شمال نوار غزه حمله کرد، گروه تروریستی حماس نسبت به هرگونه تشدید تنش‌ها در مرز اسرائیل با غزه به اورشلیم هشدار داد. حملات دیشب اسرائیل در واکنش به پرتاب راکت از نوار غزه انجام شد. این راکت در ساعات آغازین دیشب شلیک شده و در زمینی بایر فرود آمد. در واکنش، ارتش اسرائیل دو سازه زیرزمینی حماس را هدف قرار داد.

در واکنش، فوزی برهوم، سخنگوی حماس، هشدار داد که هدف قرار دادن پایگاه‌های حماس و آنچه او آن را “کشتن عامدانه تظاهرکنندگان” در منطقه حائل اسرائیل با نوار غزه نامید، برای اسرائیل امنیت به ارمغان نمی‌آورد. این سخنگوی سازمان تروریستی حماس هشدار داد که این کار “بازی با آتش است” و به گفته او، “اسرائیل بهای آن را خواهد پرداخت.”

در جریان تظاهرات موسوم به بازگشت در مرز نوار غزه با اسرائیل، این هفته حدود سیزده هزار تن به مرز آمدند. گروهی از تظاهرکنندگان به سوی نیروهای اسرائیلی نارنجک، کوکتل مولوتوف و سنگ انداختند و برخی نیز کوشیدند از جدار حائل بگذرند. در نتیجه واکنش نیروهای اسرائیلی، یک زن چهل و سه ساله کشته شد.

درگیری‌ها هفته‌های اخیر میان تشکیلات خودگردان فلسطینی با حماس که حاکم بر غزه است، و همچنین اختلاف حماس با مصر در پی بسته شدن گذرگاه رفح، موجب شده که اسرائیل خود را برای دور تازه‌ای از خشونت‌ها در مرز با غزه آماده کند. در همین زمینه، عاطف عدوان، از مقامات ارشد حماس، به یک تارنمای خبری فلسطینی گفت که اگر اوضاع در نوار غزه به همین شکل باقی بماند، یعنی گذرگاه رفح باز نشود، اختلافات با تشکیلات خودگردان فلسطینی حل نگردد و باقیِ پول اهدایی قطر به این باریکه وارد نشود، گروه‌های حاضر در غزه راهی ندارند جز آنکه جنگ جدیدی را علیه اسرائیل آغاز کنند.

این در حالی است که گزارش‌ها از رام‌الله، مرکز استقرار تشکیلات خودگردان فلسطینی حاکی است که محمود عباس، رییس این تشکیلات، قصد دارد فشار بر حماس را تشدید کند. بر اساس گزارش‌ها، آقای عباس از جمله قصد دارد گذرنامه‌های مقامات حماس را بی‌اعتبار کند و از پرداخت پول به خانواده‌های تروریست‌های وابسته به حماس که در اسرائیل زندانی هستند و خانواده‌هایشان در غزه زندگی می‌کنند، خودداری کند. اختلافات حماس و تشکیلات خودگردان فلسطینی در هفته‌های اخیر تشدید شده و طرفین یکدیگر را به جاسوسی برای اسرائیل متهم کرده‌اند.

در این میان، در حالی که مردم غزه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، حماس اعلام کرد که به هر کسی که هویت نیروهای ویژه اسرائیلی را که در عملیات دو ماه پیش در نوار غزه نقش داشتند فاش کند، یک میلیون دلار جایزه خواهد داد. بر ملا شدن آن عملیات و درگیری نیروهای اسرائیلی با تروریست‌های حماس موجب کشته شدن چند نفر از طرفین و درگیری چند روزه اسرائیل و شبه‌نظامیان مستقر در نوار غزه شد.